nem úgy megy, hogy ha sok könyvet olvastunk és eltájékozódunk a filozófiában, akkor kapásból jó politikusok leszünk.
Ezt is meg kell tanulni. A politika művészet, a politika gyakorlat. Nem lehet úgy politizálni, hogy megtanuljuk az elméletet, aztán hajrá! Viszont egy rendkívül átpolitizált és rendkívül pártos világban élünk. Főleg az értelmiségiek! Ők aztán leteszik a voksot kedvenc pártjuk mellett, és nagyon ellenségesek a többivel szemben! Az amerikai választásokon is láttuk ezt: az értelmiségiek mindenképp szükségét érezték, hogy megszólaljanak, és szinte mindig Hillary Clinton mellett. Donald Trumpot utálták. De az értelmiség Lengyelországban is hasonló: rendkívül pártos és többnyire baloldali. Ugyanakkor a legtöbb professzor mégiscsak a PiS-ben párttag, nem tudom miért van ez, de talán azért, mert vannak határozott elképzeléseink és elveink, nem pusztán cinikus hatalomkergetőkről van szó. De az akadémiai élet általánosságban véve ellenséges velünk szemben.
A könyve a demokrácia korlátai mellett érvel arisztoteliánus alapokon, és elutasítja az abszolút demokráciát – azonban az EU-val szemben is felhozható, hogy technokrata módon korlátozza a demokráciát, az ön pártja pedig a több demokráciát követelő populistákhoz sorolódik. Mit gondol az úgynevezett populizmusról?