Rendhagyó rendezvényre került sor november 10-11 között a budapesti Párbeszéd Házában – ugyanis a Danube Institute és a Negomoot (Tárgyalási Szimulációs Társaság Közhasznú Egyesület) „Angolosan távozók” címmel Brexit-szimulációs játékot szervezett. Mindez annyit tesz, hogy az esemény idejére mintegy negyven ambíciózus, a politika iránt érdeklődő fiatal gyűlt össze, hogy Nagy-Britannia az EU-ból való kilépését modellezze. Tudósításunk.
Kibogozni negyven évet
Mint az tudvalevő, a 2016-os Brexit-népszavazás eredményeképp Nagy-Britannia előreláthatólag 2019. március 29-én elhagyja az európai közösséget. De a legnagyobb kihívást nem is ez jelenti a kiváló brit diplomatáknak, hanem az 1973 óta, vagyis több mint negyven éve uniós tagállam Egyesült Királyság „kibogozása” a közös EU-s rendszerből. Több tízezer oldalnyi dokumentációról van itt szó, ráadásul a briteknek a kilépés utáni viszonyukat is rendezniük kell az unióval – legyen szó akár védelempolitikáról, kereskedelemről, a munkaerőpiacról, a pénzügyi szektorról, és még számtalan más területről.
Bármilyen nagy fejtörést jelentsen is ez a brit diplomaták számára, az „Angolosan távozók” rendezvény keretében ezt a résztvevő negyven fiatal kevesebb, mint három nap alatt kísérelte meg levezényelni. A Danube Institute és a Negomoot által szervezett rendezvény megnyitóján jártunk, amin az Egyesült Királyság budapesti nagykövete, Iain Lindsay, és az uniós ügyekért felelős magyar államtitkár, Takács Szabolcs is beszédet mondott.
Brexit – skót szoknya nélkül
A Horánszky utcai Párbeszéd házának impozáns dísztermében kicsit minden résztvevő arcára kiült a meglepettség, amikor Iain Lindsay magyarul köszöntötte az egybegyűlteket: „Örülök, hogy személyesen is találkozhatok a jövő nemzedékével – hiszen bennetek van a jövő” – mondta, egyébként gyönyörű magyarsággal, a közönség felé pillantva. Pedig túlságosan meglepődni nem kell: az egyébként skót származású Lindsay igazán szimpatikus személyiség, és eddig sem csinált nagy titkot belőle, hogy kiemelt figyelmet fordít a magyar nyelv elsajátítására. Nagyköveti ténykedése alatt már mesélt magyarul, skótszoknyában a skót népviseletről; a költészet napja alkalmából Juhász Gyulát szavalt; de a legutóbb akkor „robbantotta fel” az internetet, mikor esedékes magyar nyelvvizsgája előtt kérte honfitársaink biztatását.