Európai bérunióért kampányol a Jobbik

2016. december 18. 13:01

Nem szűnt meg 12 év alatt sem a bérszakadék a keleti és a nyugati tagállamok között, az EU pedig a politikai unióért küzd, miközben a gazdasági-szociális unióra, bérunióra lenne szükség – nyilatkozta Vona Gábor Jobbik-elnök. A politikus éppen ezért bejelentette, hogy a radikális párt európai polgári kezdeményezést indít, hogy a bérkiegyenlítésből uniós alapelv legyen.

2016. december 18. 13:01

A Jobbik európai polgári kezdeményezést indít annak érdekében, hogy a bérkiegyenlítés megjelenjen az uniós alapelvek sorában - közölte Vona Gábor pártelnök vasárnap Budapesten sajtótájékoztatón.

Kiemelte: az „európai bérunió” erkölcsileg igazságos, jogilag megvalósítható és gazdaságilag hasznos lenne.

Vona Gábor kifejtette, hogy kezdeményezésükhöz - amelyre európai népszavazásként hivatkozott - 7 tagállamban egymillió aláírást kell összegyűjteni egy év alatt ahhoz, hogy az Európai Bizottság napirendre tűzze a kérdést. Közlése szerint elsősorban a közép- és kelet-európai régióban keresnek szövetségeseket.

Gazdasági-szociális unió kell, nem politikai

Vona Gábor szerint a magyar emberek a bérszínvonal emelkedését várták az uniós csatlakozástól, nyugati részről pedig gazdasági érdekek munkáltak a keleti bővítésben. Eltelt 12 év, de a szakadék megmaradt, miközben az árak közötti különbségek megszűntek - összegzett, bírálva azt is, hogy ezt miniszterelnökként sem Gyurcsány Ferenc, sem Orbán Viktor nem tette szóvá Brüsszelben.

A Jobbik elnöke akarat kérdésének tartotta a jogi megvalósítást, ugyanakkor szerinte az EU integrációs politikája „fordítva ül a lovon”. Ezt úgy magyarázta: ma Európában politikai uniót építenek elképesztő gazdasági-szociális különbségekkel, miközben szerinte gazdasági-szociális uniót kellene építeni a politikai szuverenitás tiszteletben tartásával.

Kitért arra is, hogy egyik napról a másikra nem lehet felzárkóztatni a béreket, azonban ha ki sem tűzik célként, akkor soha nem fog megvalósulni. Az unió megújulás előtt áll, az utolsó pillanatban vannak, hogy a 2020-ban induló új költségvetési ciklusra vonatkozóan felvessék, viták tárgyává tegyék az egyenlő munkáért egyenlő bér elvét - jegyezte meg.

A bérunió hazánknak is jót tenne

Vona Gábor egyúttal három súlyos hazai problémára is megoldásnak tartotta a béruniót. Elmondása szerint a lépés orvosolná az elvándorlást, a magasabb bérek magasabb adóbevételeket jelentenének, hozzájárulnának a nagy alrendszerek fenntarthatóságához, és fel lehetne zárkóztatni a nyugdíjakat is a nyugat-európai szintre.

A Jobbik elnöke utalt a kormányfő nyilatkozatára is, amely szerint 2017 a lázadás éve lesz. Ebben egyetértenek - folytatta -, azonban szerinte a dolgozói szegénység és az uniós bérek közötti szakadék ellen kell lázadni.

A politikus egyébként novemberben jelentette be, hogy a 2018-as országgyűlési választásig 18 vállalást tesz, amelyeket minden hónap 18. napján ismertet, és amelyek pártja győzelme esetén a kormányzás pilléreit adják.

(MTI)

Összesen 253 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2016. december 19. 11:35
Egyelore meg egy orszagon belul se sikerult megvalositani, hogy ugyanannyit keressenek Miskolcon vagy Nyiregyen mint Budapesten vagy Gyorben. Pedig az egyseges eros kozponti hatalom adott. Akkor hogy a banatban kivannad ezt megvalositani kulonbozo orszagok kozott?
Pinter68
2016. december 19. 10:07
Bérunió? Azt meg hogyan kell érteni? Hogy a negyedannyira termelékeny magyar dolgozó ugyanannyit keressen, mint a sokkal termelékenyebb német? Látszik, hogy a Vona sem sokat tud (értsd:semmit) a gazdaság törvényszerűségeiről. Meg az is, hogy ő sem megy a szomszédba egy kis jó szociális demagógiáért.
Mindjárt
2016. december 19. 04:35
A felcsúti maffia mocskát nem azért vagdalom az agyhalott zsideszbolsik pofájába mert azt várom, hogy felébredjenek és elhatározzák, hogy elegük van ezekből a mocskos, tolvaj, kommunista férgekből. Egyáltalán nem azért csinálom hiszen tudom, hogy ezek a kádárista nyuggerek imádják a mocskosnál mocskosabb kommunista vezetőiket. Csak azért írom meg ezeket mert undorít amikor az ilyen férgek nemzetinek és szabadságharcosnak hazudják magukat.
Strassnoff Ignác
2016. december 18. 23:45
Amúgy vicces ez a "bérunió" duma. Komoly közgazdasági ismereteket tükröz. A pénz az csak úgy első pillantásra olyan, hogy színes papír, amit kiköpköd a nyomdagép. Tartalmilag ez mögött teljesítménynek kell állnia. Példa: Ha egy osztrák kocsmában az esti standoláskor az derül ki, hogy minden rezsi levonása után aznap volt 500, vagy épp 1000 euró tiszta haszon ott simán lehet a pincérnek 2000 eurót fizetni havonta. Ha egy magyar kocsmában ugyanez az összeg este 10 ezer forint, ott már nem nagyon játszik a 600 ezer forintos pincér fizetés. Eddig megvan? Persze, ha mindenki így keresne, akkor nálunk is 500, vagy 1000 euró lenne a napi tiszta haszon a kocsmában. Talán. De nem kereshet mindenki így. Ugyanis ott is ki kell termelni ezt a hasznot, ahol termékeket állítanak elő és értékesítenek külföldön. Magyar gazdaság ugye nem létezik. Lényegében nyomokban sem. A GDP több mint 50%-át a német ipar adja. A többit meg mások. Zömmel külföldi multik. Ha ezeket arra kényszerítenénk, hogy itt is ugyanannyit fizessenek a melósnak, mint náluk otthon, akkor vajon miért kéne nekik itt lenni? 2-3000 euróért otthon is kap melóst mindegyik. Úgyhogy szépen elhúznának, mi meg termelhetnénk gumipitypangot, aztán megnézhetnénk, hogy kinek lehet jó áron eladni. Ó bocs, már azt se! Épp most lopják el a föld utolját... Szóval ki és hol termelné ki az uniós bért nálunk?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!