Tölgyessy Péter szerint a rendszerváltás mintakövetésének sikertelensége után most a mintatagadás időszaka van. A jogász elmondta: negyven éve válságban van Magyarország, de a Fidesz rendbe hozta az államháztartás helyzetét, ezt tartja az Orbán-kormányok legnagyobb vívmányának. Szerinte az új rendszer nem is annyira új, ismerős a történelemből: van parlamentarizmus, van hatalommegosztás is, de valójában nincs parlamenti váltógazdaság, nincs olyan erő, ami le tudná váltani a kormányt.
Tölgyessy szerint a váltógazdaság helyett egy piramisszerű rendszerbe rendeződik a hatalmi szerkezet: a miniszterelnök informálisan az összes hatalmi ágat az általa kinevezett, hozzá lojális embereken keresztül tartja kézben. A politikai elemző szerint ezt nem szabad azonosítani Putyin rendszerével, mert ez attól eltér. Például az ellenzéki sajtó is rendszerépítő erő szerinte, hiszen jelzi, hogy mi az, amit végképp nem szabad megcsinálnia a kormánynak. Szerinte ebben a rendszerben az emberek is jobban érzik magukat, mint egy személytelen demokráciában.
„Az Orbán-rendszer az egy válasz Magyarország sikertelenségére. Orbán Viktor nem feltétlenül jobb gazdasági helyzetet, növekedést, jobb egészségügyet, iskolát ad, hanem bűnbakot, ellenséget. Azt viszont tökéletesen. Megmagyarázza, hogy miért nem sikerül, illetve hogy kire kell haragudnunk. Ebben szinte felülmúlhatatlan” – tette hozzá Tölgyessy.
Az interjú második része itt látható: