Tisztességtelenek a szabadkereskedelmi tárgyalások Parragh szerint

2016. május 16. 09:50

Az EU és az USA között folyó szabadkereskedelmi tárgyalásokat bírálta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Parragh László szerint ugyanis jelenleg nem tisztességes és nem demokratikus módon történnek az egyeztetések, pedig jóval átláthatóbb folyamatra lenne szükség. Arra figyelmeztetett a szakember, hogy a jóval erősebb és más morális pályán mozgó amerikai gazdaság kárt okozhat Európának.

2016. május 16. 09:50

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke szerint az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok között folyó transzatlanti szabadkereskedelmi megállapodás (TTIP) tárgyalását átláthatóvá, nyilvánossá kell tenni, hogy az iparágak szereplői képviselni tudják érdekeiket és felkészülhessenek a változásokra.

Parragh László hangsúlyozta, hogy a világ a gazdasági szövetségek, a szabadkereskedelmi megállapodások létrejöttével átalakul, és erre tekintettel kell lennie Európának is.

A szabadkereskedelmi konstrukcióban a centrumországok a győztesek

Kiemelte, mivel a transzatlanti szabadkereskedelmi megállapodás a gazdasági szereplőinek szabályozási rendszerét érinti, a piaci árakat befolyásolja és új gazdasági környezetet eredményez, ezért a mostani, az érintettek háta mögött zajló egyeztetés nem tisztességes és nem demokratikus.

Parragh László hangsúlyozta: a kereskedelem előtt álló minden korlátozás lebontása a fogyasztó előnyére válik. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy minden eddigi szabadkereskedelmi konstrukcióban az erős gazdaságok, a centrumországok lettek a győztesek, a periférián lévők pedig a vesztesek.

Kevésbé szigorú az amerikai moralitás

A kamara elnöke szerint az Egyesült Államok sok területen fejlettebb, és más „morális pályán” mozog, mint Európa, ezért sok esetben kódolva van az európai vereség. A kevésbé szigorú amerikai környezetvédelmi szabályokra példaként említette a vegyipart, az energiaipart, a haditechnikát és a filmipart. A két világ közötti morális látásmódban is erőteljes különbség van, amely komoly veszélyeket rejt magában, például a migrációs kérdésben, az Egyesült Államok a mexikói déli határnál falat húzott fel, esetenként tűzparancs van érvényben.

„Amerika ma diktál a világnak, és ebben a szerepkörben a szabadkereskedelmi megállapodással újabb eszköz kerül a kezébe” – mondta a kamara elnöke, aki szerint a folyamat Magyarország szempontjából nézve erősen hasonlít majd a 2004-es európai uniós csatlakozás után előállt helyzethez.

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dobzselaci
2016. május 17. 07:52
ez a lény tisztességtelenezik? orbán a seggnyalását velünk fizetteti ki neki, legalja tolvaj
tabakur
2016. május 16. 22:47
Amerika "más morális pályán mozog"-bizony más az a pálya de nem a hátrányukra. Ha egy cég a kapott engedményt nem adja tovább és kiderül jogilag nincs következménye de a szakmában hosszú időre leírta magát. Magyarországon ????????? Ha kiderül a korrupció cégvezetők , bárki letöltendő börtönt kap. horror kártérítést fizethet a vállalat. Magyarországon????????
liberálzöld.
2016. május 16. 20:43
Nem lehetne erről is népszavazást tartani? Mert ez is roppant fontos ám az ország életében. Ismeri a kormány a polgárok álláspontját, vagy simán megszavazza, mert csak? Esetleg óriásplakáton üzenni Brüsszelnek? Magyarul természetesen! S ha az emberek mást akarnak? Nem kellene bírósághoz fordulni? Nyugi, tudom. Orbánnak ez nem érdeke és nem tud belőle belpolitikai tőkét kovácsolni. Anyagilag is jól jár, hát hadd szívjon az ország.
mokány
2016. május 16. 18:26
In God Vw Trust! Man proposes, God disposes. Dum spiro, spero. Csak azt győzték le, aki feladja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!