Lázár János olyan ajánlatot tett Karácsony Gergelynek, amilyet Magyarországon még sohasem láttunk
„Egy csekk és más semmi: rajta 5000 milliárd” – írja a miniszter.
Áder János akadályozza meg az államháztartási törvény módosítását, hiszen ez egyenértékű a rendeleti kormányzás bevezetésével – nyilatkozta Burány Sándor, az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista elnöke szerdán, budapesti sajtótájékoztatóján. A kormány az elmúlt öt évben huszonötször módosította a költségvetési törvényt, vagyis ugyanennyiszer módosított a büdzsét – tette hozzá a miniszter.
Az MSZP azt kéri Áder János köztársasági elnöktől, hogy akadályozza meg az államháztartási törvény módosításával szerintük lehetővé váló rendeleti kormányzás bevezetését Magyarországon. Burány Sándor, az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista elnöke szerdán Budapesten sajtótájékoztatón azt mondta, egy demokratikus jogállamban megengedhetetlen, hogy rendeleti kormányzást vezessenek be, és az Országgyűléstől „megtagadják a költségvetési törvény módosításának lehetőségét”.
Az ellenzéki politikus szerint a törvénymódosítás azt jelenti, hogy a jövőben a kormány bármikor rendeletben módosíthatja a parlament által elfogadott költségvetési törvényt, kénye-kedve szerint csoportosíthat át – fedezet nélkül is - akár milliárdos összegeket. A költségvetési bizottság elnöke emlékeztetett arra, az Országgyűlés az elmúlt öt évben huszonötször módosította a költségvetési törvényeket. Ez szerinte azt jelenti, hogy a kormány nem tudja kiszámítani azt, mit akar.
De ez a szám azt is bizonyítja – folytatta –, hogy a parlament valamennyi esetben módosította a büdzsét. Arra kérdésre, hogy mit várnak az államfőtől – normakontrollra küldje, vagy az Országgyűlésnek küldje vissza a parlament által elfogadott jogszabályt, Burány Sándor azt mondta, ezt Áder János megítélésére bízzák. Véleménye szerint a legjobb megoldás az lenne, ha az Alkotmánybírósághoz küldené a jogszabályt a köztársasági elnök.
A parlament szerdán módosította az államháztartási törvényt, lehetővé téve ezzel, hogy a kormány egy kiemelt közfeladat ellátásáról akkor is dönthessen, ha az ahhoz szükséges előirányzat csak később biztosítható. A törvényjavaslat indoklásában az előterjesztő Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta ugyanakkor, hogy e körben sem dönthet sem a kormány, sem a nemzetgazdasági miniszter az Országgyűlés költségvetési jogát és a Költségvetési Tanács ezzel összefüggő jogkörét kiüresítő intézkedésről.