Országos tüntetésre készülnek a pedagógusok

2016. február 01. 14:39

Rendszerszintű változtatásokat szeretnének az oktatásban a pedagógusok, ám Balog Zoltán szakminiszter azt közölte: a kormány nem hajlandó ilyen változtatásokra, ezért a pedagógusok sztrájkbizottsága úgy döntött, hogy országos demonstrációt szerveznek február 13-ára.

2016. február 01. 14:39

Országos tüntetést szervez a pedagógusok sztrájkbizottsága február 13-ára a fővárosba, a köznevelés és a pedagógusok helyzetének javítását követelve – jelentette be Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke hétfői budapesti sajtótájékoztatón. Az érdekvédő a pedagógusok sztrájkbizottsága nevében ismertette 25 pontos követésüket, amelyben többek között elvárják a tananyag radikális csökkentését, a kötelező tanulói óraszámok mérséklését. Galló Istvánné közölte: követeléseik között szerepel az általános iskolában a délután négy óráig tartó kötelező benntartózkodás megszüntetése, és eltörölnék a kötött munkaidőt is. A pedagógus-életpálya csődöt mondott – jelentett ki, hozzátéve: elfogadhatatlan, hogy ugyanazon bérért egyik pedagógus többet, a másik kevesebbet dolgozik. 

A köznevelési törvényben ismét megjelenítenék az Országos Köznevelési Tanácsot és a Közoktatás-politikai Tanácsot, visszaállítanák az intézményvezetők munkáltatói és gazdálkodási jogát, valamint jogszabályban rendeznék a szakképzési centrumok helyzetét. A központosítás teljes csődöt mondott, ezért a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ fenntartói jogát tartanák csak meg. Vissza kell adni a szabad tankönyvválasztást is – jelentette ki az érdekvédelmi vezető. 

A kormány nem enged

Galló Istvánné megerősítette: a sztrájkbizottság pénteken informális megbeszélést folytatott Balog Zoltán szakminiszterrel. Az elvárt változások jelentős része rendszerszintű, ugyanakkor a megbeszélésen a miniszter azt jelezte, hogy a kormány nem kíván ilyen jellegű változtatásokat tenni, ezért döntöttek az országos demonstráció mellett. 

Az oktatás nemcsak a pedagógusok ügye, hanem közügy, a magyar társadalom ügye – összegzett. A mai napig nem tudja, kiket akarnak meghívni a köznevelési kerekasztalon az egyeztetésekre – mondta. Ez ugyanakkor már csak tűzoltás, akkor kellett volna összehívni a kerekasztalt, amikor az egész rendszer átalakításához hozzáfogtak. Akkor kellett volna a szülők, a gyakorló pedagógusok véleményét megkérdezni. A szakszervezeti vezető a tankerületi fórumokat időhúzásnak nevezte, „ha nem tudják, mi a baj, akkor tényleg nagyon nagy a baj” – fogalmazott.

Kitért arra is, hogy a köznevelésben a csaknem ötvenezer, az oktatást, a nevelői munkát segítő dolgozó bérét is rendezni kell, ennek érdekében ideiglenes pótlékra tettek javaslatot.

Negatív hatással van a rendszer a gyerekekre

Galló Istvánné szerint a pedagógusok elkeseredettek, mert évek óta azt látják, hogyan rombolják és verik szét a közoktatás rendszerét, és ebben a gyerekek a legnagyobb vesztesek. Ha nem hajlandó a kormány rendszerszintű változtatásokra, akkor elkerülhetetlen lesz a sztrájk – közölte a PSZ elnöke, és kérdésre válaszolva nem zárta ki, hogy erre akár már márciusban sor kerülhet. 

Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke a szakképzés képviseletében felidézte a tavaly nyári fenntartó-váltást, és kitért arra, hogy foglalkoztatási problémákkal küzdenek. Az új intézményi elnevezésekkel –  közte a szakgimnáziumokkal – összefüggésben jelezte: nem tudni mi a tartalmuk a képzési formáknak, milyen tárgyi-személyi feltételek szükségesek majd a tanévkezdéshez szeptemberben. 

Hajnal Gabriella, az Oktatási Vezetők Szakszervezetének elnöke azt mondta: a tüntetés nem csupán a pedagógusokról szól, hanem a köznevelés jelenlegi helyzetéről és a következményekről, ami a diákokon csapódik le. Olyan helyzetben van az oktatás, hogy az a gyerekekre nézve már nagyon negatív hatással van – tette hozzá.

Összesen 463 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
antioxi
2016. február 02. 08:57
Ez speciel igaz: "...elfogadhatatlan, hogy ugyanazon bérért egyik pedagógus többet, a másik kevesebbet dolgozik..." Nejem középiskolai tanár. Ha a tanár kollégái "betegszabadságon" (okkal, ok nélkül) vagy másként hiányoznak a munkából, a helyettesitéseket túlórában kell elvégezni. A túlmunkáért (ami nem kevés) nem kap túlóra dijat, a fizetése annyi mint túlóra nélkül. ps: A kréta-ügy, wc-papir ügy lényegtelen. A munkáltatói jogokat a klik-től vegyék el és adják oda a járási oktatási felügyeleteknek. Sztem igy lesz.
48gondolkodó
2016. február 02. 07:23
Azért azt illik tudni, hogy ez az Mszp szervezett tuntetése a kormány ellen, nem pedig pedagógus tüntetés!
matekandi
2016. február 02. 06:27
Nem tartom szerencsésnek, hogy a diákságot még a tanárok is abban erősítik meg, hogy nem kell túl sok lexikális szegényeknek a fejükbe verni. Lexikális tudás nélkül nincs semmiféle tudomány, hisz nincs mire építeni! Rengetegszer hallom: "Minek tanuljam meg, fent van a neten!" Tulajdonképpen minek tanuljon meg bármit?! Minden fent van már a neten... Másfelől sokféle színvonalú iskola van, ha egy gyereknek nem túl jók a képességei vagy a viszonya a tanuláshoz, akkor menjen gyengébb iskolába, nem a gimnáziumok/ főiskolák/egyetemek nívójának a csökkentése erre feltétlenül a megoldás. Hála a korszellemnek és a mindenhonnan a fiatalokra zúduló szennynek, évről évre rosszabb a gyerekanyag, egyre kevesebb munkával szeretnének eredményt látni és egyre kevésbé hajlandóak gondolkodni (az átlag, kivételek szerencsére mindig vannak). Ennyit akartam csak hozzáfűzni.
Stephan
2016. február 02. 00:17
Amúgy tudod egyáltalán, hogy mi a napközi? Udvaron rohangálas, könyvtárban olvasás, 1 óra lecke írás.... Amit így nem kell otthon csinálni, hanem tanári segítséggel es ellenőrzéssel megy... Mi ebben a rossz? Egyszerűen nem fogom fel, mi a fenéért tüntettek!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!