Magyar Péter keménykedni próbált, de csúnyán felsült: alaposan helyretette a miniszter
Hamar megcáfolták Magyar Péter érveit.
Szimbolikusan eltemette a magyar vidéket a Földművelésügyi Minisztérium előtt a Greeenpeace. A szervezet szerint az állami földek privatizációjával a kormány „bebetonozza a sokszor tisztességtelen földbérleti pályázatokon földhöz jutott bérlőket, és ezzel talán örökre elveszi a lehetőséget a kis, helyi gazdák elől”. A Greenpeace azt követeli a kormánytól, hogy „vegye komolyan a saját terveit”.
„Az elmúlt egy hét tapasztalataiból is jól látszik, hogy valóra vált az, amire októberben már figyelmeztettünk: az állami földkiárusítás bebetonozza a sokszor tisztességtelen földbérleti pályázatokon földhöz jutott bérlőket, és ezzel talán örökre elveszi a lehetőséget a kis, helyi gazdák elől. Ráadásul nem garantálja a Natura 2000-es területek természeti értékeinek megőrzését sem, és tovább rontja az ökológiai gazdálkodás amúgy is kritikus helyzetét” – írta a Greenpeace.
A magyar vidék szimbolikus temetésén a Greenpeace koszorúkat helyezett el azoknak a gazdáknak és szervezeteknek a nevében, akiktől az elmúlt években szerintük sokszor jogtalanul vették el az állami földek bérleti jogát. „Ezzel gazdák százait tették tönkre, megfosztva őket a legelőktől, így közvetve állatok tízezreit küldve a vágóhídra” – írták.
A Greenpeace azt követeli a kormánytól, hogy „vegye komolyan a saját terveit”: a gyakorlatban valósítsa meg mind a Darányi Ignác Terv – A Nemzeti Vidékstratégiát (2014–2020), mind az ökológiai gazdálkodás fejlesztésére alkotott saját stratégiáját. A Greenpeace elítéli az állami földek ily módon történő kiárusítását.
„De »feltámadunk«. Nem hagyjuk elhallgattatni az igazság hangját, sőt másokat is bátorságra biztatunk: arra, hogy emeljék fel szavukat a tisztességtelenséggel, jogtalansággal és a pusztítással szemben. Minden eszközünkkel továbbra is harcolni fogunk nemcsak Kishantos újrateremtéséért, hanem az ország minden kis, családi gazdaságának érdekeiért, a magyar mezőgazdaság fenntartható jövőjéért, amely az ökológiai termelést és egyben a lakosság egészséges élelmiszerrel történő ellátását jelenti” – zárják közleményüket.
A szimbolikus temetésen gyászbeszédet is tartottak, melynek szövege itt olvasható.
(Fotó: Jardány Bence / Greenpeace)