Jön a „magyar Erasmus” program

2015. július 23. 12:23

Nagyszabású, a magyarországi és a határon túli magyar egyetemek oktatóira és hallgatóira vonatkozó csereprogramot jelentett be Tusnádfürdőn Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere. A program munkacíme egyelőre a magyar Erasmus nevet viseli és jövőre 300 millió forintot szánnak rá.

2015. július 23. 12:23

A magyarországi és a határon túli magyar egyetemek oktató- és diákcseréjét elősegítő magyar Erasmus program beindítását jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Tusnádfürdőn a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábornak (Tusványos) a felsőoktatásról rendezett szerdai pódiumbeszélgetésén.

A miniszter elmondta, a program kidolgozására a minisztérium megkapta a kormány megrendelését, elfogadása szeptemberben várható. A magyar Erasmus munkacímű program keretében első körben meg kívánják háromszorozni a határon túli egyetemeken tanuló magyarországi hallgatók számát, és eltörlik a magyarországi egyetemeken tanuló határon túli diákok jelenlegi ötezres keretszámát. 

A tervezett program azt is biztosítja, hogy a magyarországi egyetemek professzorai otthoni oktatói státusuk és fizetésük megtartása mellett mehessenek ki határon túli magyar egyetemekre oktatni. A magyarországi oktatók határon túli szerepvállalása a külhoni magyar felsőoktatási intézmények akkreditálása tekintetében jelenthet hathatós segítséget. Balog Zoltán elmondta, a határon túli tanintézetekkel folytatott egyeztetések szerint 2016 februárjától 25-30 magyar professzor kezdhetné meg oktatói tevékenységét határon túli egyetemek „akkreditációs hiányterületein”. A miniszter szerint a következő évben 300 millió forintot szánnak erre a programra.

Balog Zoltán azt jelölte meg hosszabb távú célként, hogy 2017-re minden határon túli régióban – ahol létezik magyar nyelvű felsőfokú képzés – minden releváns gazdasági és társadalmi szak elérhető legyen magyar nyelven. Hozzátette, ez a cél részben a Magyarországgal szomszédos országok állami finanszírozású egyetemein, részben a civil vagy egyházi finanszírozású magyar egyetemeken, részben pedig a magyarországi egyetemek kihelyezett tagozatain valósulhat meg. A miniszter elmondta, megvan a terv arra, hogy miként indíthatják el a magyar egyetemek azokat a kihelyezett tagozatokat, amelyeket ma még a határon túli magyar közösségek helyi kezdeményezései nem tudnak létrehozni.

Balog Zoltán kijelentette, a nemzetegyesítés alapja a kultúra a történelem és a hit, eszköze az oktatás, a gazdaság, és a politika lehet. Hozzátette, Magyarország számára kiemelten fontos egy egységes magyar oktatási tér kialakítása. A pódiumbeszélgetésen jelen levő erdélyi és kárpátaljai magyar oktatók üdvözölték a kezdeményezést, és azokról a nehézségekről beszéltek, amelyeket országaikban a kormányzat gördít az anyanyelvi felsőoktatás elé.

Az MTI kérdésére Balog Zoltán elmondta, utasította az oktatási hivatalt, hogy kezelje azokat a nehézségeket, amelyekkel a magyarországi egyetemek mesterképzéseire jelentkező erdélyi diákok szembesülnek. Korábban az erdélyi magyar sajtó arról cikkezett, hogy azért utasítják el az idén végzett erdélyi diákok jelentkezését, mert a román egyetemek késlekednek a diploma kiállításával, a magyar hatóságok pedig nem fogadják el a diplomát pótló egyetemi igazolásokat.

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2015. július 23. 18:34
Irigy jobbikos/ballikos mindentudók megint hörögnek. Ezért esnek pofára folyton, ezért van a jobbiknak egyetlen egyéni képviselője, az is egy műtőssegéd, stb. Van egy újabb nemzetegyesítő program, persze, hogy ezeknek a nagypofájúaknak nem tetszik, vagy überolják.
Secnir
2015. július 23. 14:05
" a magyarországi és a határon túli magyar egyetemek oktatóira és hallgatóira vonatkozó csereprogramot jelentett be Tusnádfürdőn Balog Zoltán " végigolvasva a következőket szűrtem le: -magyar adófizetői pénzből mehetnek ki tanítani -magyar adófizetői pénzből mehetnek ki magyar diákok tanulni -magyar adófizetői pénzből tanulhatnak külföldiek kinti egyetemeken kérdésem a következő: hol itt a csereprogram?
br-o
2015. július 23. 13:58
Van egy olyan érzésem, hogy ezzel a tervvel az elszakított területekről akarnak agyakat elszívni. De azt is kisstílűen. Ha nem így lenne, akkor óvodától a szakképzésen át a Phd-ig terjedő programot írtak volna. És nem is 300 milliósat. Az játékpénz.
Greffiti
2015. július 23. 13:11
Magyarországon csak a zsidókra és a cigányokra költenek, a magyaroknak kiszúrják a szemüket fillérekkel itthon is és külhonban is. Most meg ömlik a pénz a nigger vadakra. Szégyen!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!