Pislogni sem volt ideje a leköszönő amerikai vezetésnek: Szijjártó mindenki eszén túljárt
A magyar külügyminiszter ráadásul még mindig nem fedte fel teljesen a lapjait.
Magyarország is barátként, fontos szövetségesként tekint az Egyesült Államokra, a biztonságpolitikai és gazdasági együttműködés zökkenőmentes – hangsúlyozta a Külgazdasági és Külügyminisztérium azután, hogy Magyarországról vitatkoztak a washingtoni Kongresszusban kedden. A KKM szerint ugyanakkor természetes, hogy „még az ilyen szoros baráti kapcsolatokat ápoló országok között is lehetnek véleménykülönbségek”.
A magyar-amerikai politikai kapcsolatok is a kiváló biztonságpolitikai, illetve gazdasági kapcsolatok szintjére emelkedhetnek a jövőben – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szerdán az MTI-vel. A KKM egyúttal hangsúlyozta: az Európai Bizottság megvizsgálta a magyar jogszabályokat, és konzultációt követően a két fél megállapodásra jutott minden fontos kérdésben. „Ennek alapján egyértelmű tehát, hogy az érvényben lévő magyar szabályozás megfelel az európai jognak és az európai értékeknek” – tudatták.
A tárca azzal kapcsolatban adott ki közleményt, hogy a magyar-amerikai kapcsolatok jövőjéről kongresszusi meghallgatást tartottak kedden Washingtonban. A KKM üdvözölte, hogy a keddi meghallgatáson az amerikai külügyminisztérium térségért felelős helyettes államtitkára méltatta a két ország 25 éves múltra visszatekintő szövetségesi viszonyát. Magyarország is barátként, fontos szövetségesként tekint az Egyesült Államokra, a biztonságpolitikai és gazdasági együttműködés zökkenőmentes - emelték ki. Mint írták, Magyarország a NATO tagjaként a jövőben is arra törekszik, hogy szövetségeseivel, köztük kiemelten az Egyesült Államokkal szorosan együttműködve hozzájáruljon az észak-atlanti térség stabilitásának megőrzéséhez, biztonságának növeléséhez.
A magyar kormány eltökélt, hogy fejleszti a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat, ennek sikerét bizonyítja, hogy az amerikai vállalatok folyamatosan bővítik magyarországi beruházásaikat, és már 90 ezer embernek adnak munkát az országban – közölték. A KKM szerint természetes, hogy „még az ilyen szoros baráti kapcsolatokat ápoló országok között is lehetnek véleménykülönbségek”.
Az elmúlt években nyilvánvalóvá vált, hogy a magyar kormány egyes lépéseit Washington kritikával szemléli – írták. Ugyanakkor hangsúlyozták: Magyarország az Európai Unió politikai integrációjához tartozik, így a magyar kormányzati, parlamenti döntéseknek az európai jogszabályoknak kell megfelelniük. A KKM közölte: a magyar-amerikai viszonnyal kapcsolatban a magyar kormány célja továbbra is az, hogy a felmerülő vitákat párbeszéd útján kezelje. Így a politikai kapcsolatok is a kiváló biztonságpolitikai és gazdasági kapcsolatok szintjére emelkedhetnek a jövőben – zárul a tárca közleménye.
Az amerikai képviselőház külügyi bizottságának európai és eurázsiai albizottsága által rendezett meghallgatáson a résztvevők egyetértettek abban, hogy az Egyesült Államok és Magyarország szövetségesek, és nyíltan kell tisztázniuk a felmerülő vitás kérdéseket.
A meghallgatáson Szemerkényi Réka washingtoni nagykövet elmondta, hogy Magyarország nyitott a „barátok közötti vitára”, a két ország közös értékeket képvisel, és hangsúlyozta, fontos az együttműködés a stratégiai érdekek alapján. A diplomata sziklaszilárdnak nevezte a magyar kormány demokrácia melletti elkötelezettségét. Hoyt Brian Yee, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára méltatta a két ország biztonságpolitikai együttműködését, de aggodalmát fejezte ki a demokratikus intézmények magyarországi „eróziója” miatt.