Szakértő: Hosszútávú megoldást kell találni a bevándorlásra

2015. március 04. 07:52

Hatékony közép- és hosszú távú megoldásokat kell találnia az illegális migrációra az Európai Uniónak Molnár Tamás adjunktus, a Miniszterelnökség nemzetközi jogi főtanácsadója. Szerinte elengedhetetlen a szoros együttműködés a kibocsátó országokkal, hiszen csak így lehet eljutni a probléma gyökeréig.

2015. március 04. 07:52

A kilencvenes évektől erősödő illegális migrációra az Európai Uniónak az azonnali, tűzoltás jellegű válaszok mellett hatékony közép- és hosszú távú megoldásokat kell találnia – mondta Molnár Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa, a Miniszterelnökség nemzetközi jogi főtanácsadója kedden Szegeden. Ehhez nem csupán a hagyományos belügyi eszköztárban kell gondolkodni, hanem használni kell a rendelkezésre álló kül-, kereskedelem- és fejlesztéspolitikai lehetőségeket is – hangsúlyozta a szakember a Szegedi Tudományegyetemen működő Europe Direct Szeged rendezvényén. Az egyetemi oktató szerint ehhez elengedhetetlen a szoros együttműködés a kibocsátó országokkal, hiszen csak így lehet eljutni a probléma gyökereiig.

A legutolsó, 2013-as adatok szerint 434 ezer menedékkérő érkezett az unióba, közülük 60 ezren kaptak menekültstátust, főleg – mintegy 50 ezren – szírek, mellettük afgánok, oroszok - utóbbiak jellemzően csecsen nemzetiségűek –, illetve pakisztániak, szerbek. Az EU-ban élő illegális bevándorlók arányát nehéz megbecsülni, egy felmérés szerint 2009-ben 2-4,5 millióan voltak, jelenleg pedig 4-4,5 millióan lehetnek – mondta Molnár Tamás.

Magyarországon a három hónapnál hosszabb ideig tartózkodó külföldiek száma viszonylag alacsony, 220 ezer körüli, és nagy többségük határon túli magyar. A kultúrájában, nyelvében más harmadik országbeliek száma pár tízezre tehető – tudatta a szakember. Ugrásszerűen növekedett azonban a menedékkérők száma: a 2011-es ezerhatszázról 2014-ben 42 700-ra, idén március 1-jéig pedig 28 500-ra. A kérelmezők java része Ausztriába vagy Németországba eljutni próbáló koszovói, aki a jobb élet reményében hagyta el otthonát - mondta az egyetemi oktató. Hozzátette: nem szabad azonban elfelejteni, nem is olyan régen magyarok is – az akkori szóhasználat szerint – disszidáltak, hasonló okokból.

Molnár Tamás hangsúlyozta, rendkívül fontos az érintettek megfelelő tájékoztatása, mivel az embercsempészek meséi alapján tömegek azért indulnak útnak, mert azt hiszik „a Kánaán várja őket”. A szakember felidézte: amikor 2013-ban néhány hónap alatt több mint hatezer koszovói érkezett Magyarországra, a kormány nyáron tájékoztató kampányt indított, amely ideig-óráig el is érte a hatását, csökkent a koszovói menedékkérők száma.

Az egyetemi oktató kitért arra is: a 2014-2020-as időszakra az EU migrációs és integrációs alapjában 3,9 milliárd euró forrás áll rendelkezésre, ennek felosztása a tagországok között ugyan még nem végleges, de Magyarországnak hat-hétszer nagyobb összeg áll majd rendelkezésre, mint az előző költségvetési ciklusban. A pénz hatékony felhasználása Molnár Tamás szerint szemléletváltást igényel a magyar migrációs igazgatástól, mivel az unió az őrzött szállások, menekültügyi befogadóállomások kialakítása helyett az érintettekkel foglalkozók létszámának bővítését, képzését, szociális munkások alkalmazását támogatná.

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
br-o
2015. március 04. 12:57
1. Zárt határok. 2. EU-n kívüli munkaerő foglalkoztatása csak meghívásos alapon, addig legföljebb turista vízum. 3. Határozott idejű, max. 5 éves vendégmunkás szerződés lejárta után 2 héten belül a vendéglátó ország elhagyása. Új munkahely kereséséhez lsd. 2. pont, kiegészítve azzal, hogy a 3 évet elérő vendégmunka után kötelező nyelvvizsgát szerezni, különben több vendégmunkás szerződés nem köthető. 4. Letelepedési engedély kiadása csak 2-3 sikeres és szabályos vendégmunkás turnus után. 5. Ún. családegyesítés intézményét megszüntetni. Házastárs is csak akkor jöhessen, ha hiányszakmában van végzettsége. Házastárson és gyerekeken kívül pedig más rokon szóba sem jöhet. 6. Állampolgárság megadása csak min. 10 éves, szabályos letelepedési idő eltelte után kérvényezhető, akkor is egyedi elbírálás alapján. A fentiektől eltérő, könnyítő szabályozás csak a ius sanguinius alapján. (És nem, az EU-n belüli szabad munkaerő-áramlás nem bevándorlás.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!