A Népesedési Kerekasztal arra kéri a kormányt: a lehető legsürgősebben készítsék elő a valós hozzájáruláson alapuló nyugdíjrendszer bevezetését, alakítsák ki a gazdasági-demográfiai kihívásokat kezelő migrációs politikát.
A Népesedési Kerekasztal a nyugdíjreform mielőbbi napirendre tűzését szorgalmazza, mert úgy látják, az alacsony születésszám és a kivándorlás veszélyezteti a társadalombiztosítás jövőjét, a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatóságát. Arra hívták fel a figyelmet, hogy a kérdés rendezése politikai ciklusokon messze túlnyúló kormányzati felelősséget jelent. Benkő Ágota, a testület koordinátora pénteken juttatta el az MTI-hez a népesedéspolitika és az államháztartás kapcsolatáról készített állásfoglalásukat.
Az állásfoglalás összegzésében azt írták: miközben elismerik a kormányzat erőfeszítéseit a népesedési helyzet javítására, a gyermekes családok helyzetének könnyítésére, úgy látják: 2030 után a nyugdíjasok jövedelmi helyzete jelentős mértékben romlani fog. Megítélésük szerint a jelenlegi helyzetben segítséget jelenthetne egy olyan nyugdíjreform megvalósítása, amely pozitívan hathatna vissza a népesedési helyzetre, és korrigálna egy alapvető igazságtalanságot. Mint írták, a gyermeket vállalók viselik a terheket a jövő munkaképes generációjának felnevelésében, ugyanakkor ez rosszabb helyzetbe hozza őket nyugdíjas korukra. A társadalombiztosítás nem kedvezményezi eléggé a gyermeket vállaló szülőket – tették hozzá.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy a külföldi munkavállalás tömegessé válása előbbre hozhatja és súlyosbíthatja az államháztartás gondjait. Ennek oka szerintük az, hogy a kivándorlók kinti munkavégzésük alatt nem a magyar rendszerbe fizetnek járulékot, adót, ez a kiesés pedig az államháztartást terheli. Kitértek arra: mivel a szabad munkaerőmozgásnak ez a negatív hatása általános kelet-európai probléma, egységes stratégiai lépésekre lenne szükség az érintett uniós országok részéről. Nem igazságos, hogy az Európai Unió nyugati országai demográfiai deficitjüket a kelet-európai munkaerő elszívásával oldják meg – írták.
Azt javasolják a kormányzatnak, hogy a demográfiai problémák megoldása iránt elkötelezett szakmai társadalmi partnerekkel a lehető legsürgősebben készítsék elő a valós hozzájáruláson alapuló nyugdíjrendszer bevezetését, alakítsák ki a gazdasági-demográfiai kihívásokat kezelő migrációs politikát. Jelezték: a kerekasztal felajánlja szakértőinek közreműködését, beleértve a társadalmi párbeszédet.
A Népesedési Kerekasztalt 2009 novemberében Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia akkori elnöke hívta össze az azóta elhunyt Kopp Mária pszichológus, orvos kezdeményezésére. A civil, egyházi és kormányzati szervezeteket is tömörítő kerekasztal korábban több olyan javaslatot is kidolgozott a kormányok számára, amelyet figyelembe vettek a népesedéspolitikai döntéseknél.