„Mit akar Orbán Viktortól? Nevetségessé akarja tenni magát?” – Schmidt Mária kőkemény kritikát fogalmazott meg Magyar Péterről! (VIDEÓ)
A Terror Háza Múzeum főigazgatója szerint soha nem fog létrejönni egy Orbán Viktor–Magyar Péter-vita.
Megállt a Fidesz népszerűségének csökkenése januárra, sőt, egy százalékot még nőtt is a kormánypárt támogatottsága decemberhez képest a Századvég legfrissebb kutatása szerint. Stabilan őrzi második helyét a Jobbik is, amelynek a Századvég még sosem mért ekkora támogatottságot. A választók többségének elfogadható a kormány munkája.
A Századvég januári közvélemény-kutatása szerint a teljes népességen belül a Fidesz támogatottsága 30 százalék, ami azt jelenti, hogy a szavazókorú népességből hozzávetőleg 2,4 millió választópolgár szimpatizál a kormányzópárttal. Ez az érték akkora, mint a Fideszt sorrendben követő három párt támogatottsága együttvéve: a Jobbik a teljes népességben 15, az MSZP 11, az LMP 4, a DK 3, míg az Együtt 2 százalékon áll.
A biztos szavazó pártválasztóknál a Fidesz fölénye még egyértelműbb: ott a szavazók 45 százaléka szavazna a Fideszre. A Jobbik változatlanul második, a támogatottsága 2 százalékot nőtt az előző hónaphoz képest, és már 24 százalék. Ebben a körben az MSZP 18, az LMP 5, a DK 4, míg az Együtt 2 százalékos támogatottsággal bír.
A baloldali pártok tehát csak a Jobbikkal együtt lennének képesek megelőzni a kormányzópártot, ám a Jobbik és a baloldal nem koalícióképes egymással. „Röviden a centrális erőtér továbbra is továbbra is hermetikusan elzárja egymástól a radikális jobboldali és a baloldali szavazókat egymástól” – olvasható a kutatásban. A Századvég szerint a pártok támogatottságában nincs szignifikáns elmozdulás, a Fidesz egy százalékos „erősödése” elhanyagolható, azt úgy kell értelmezni, hogy a párt támogatottsága stabilizálódott. Ugyan ez figyelhető meg az ellenzéki pártok esetében.
Mi a véleménye a választóknak a kormányról?
A Századvég a kormányról is kérdezte az embereket. Arra a kérdésre, hogy az Orbán-kormánynak ki kell-e töltenie az előtte álló négyéves kormányzati ciklust, a válaszadók 63 százaléka válaszolt igennel, ami 5 százalékkal több, mint novemberben. Azoknak az aránya viszont, akik szerint az Orbán-kormánynak nem kellene végigvinnie a négy évet, három hónap alatt 36 százalékról 32 százalékra csökkent. Ez egyben azt is jelenti, hogy még a nem Fidesz szimpatizánsok egy része is úgy gondolja, hogy a kormánynak folytatnia kell azt a munkáját, amit megkezdett – írják.
A kutatás szerint 2015 januárjában az emberek mintegy 43 százaléka ítéli jónak a kormány munkáját. A válaszadók 25 százaléka gondolja úgy, hogy kritikákkal ugyan, de elfogadható munkát végez a kabinet, és csak 30 százalék azok aránya, akik szerint gyengén teljesít a kormány. Ez jelentős elmozdulás 2011-hez képest. Akkor fordított volt az arány, a kormány teljesítményét akkor a válaszadók mindössze 30 százaléka ítélte meg pozitívan, 41 százalékuk viszont elégedetlen volt a kormány munkájával. Ez szignifikáns elmozdulás, amely azt mutatja, hogy a kormány egy hónap alatt jelentősen növelni tudta támogatottságát – olvasható a közleményben.
A kormány pozitív megítélését a megkérdezettek jelentős többsége azzal magyarázza, hogy az Orbán-kormány a családokat megvédő és megerősítő intézkedéseket hozott (73 százalék), megsegítette a bajba jutott devizahiteleseket (72 százalék) és számottevően javított az ország gazdasági helyzetén (69 százalék). A válaszadók több mint hatvan százaléka gondolja úgy, hogy az elmúlt négy évben komoly előre haladás történt az államadósság csökkentésében, a bűnözés elleni harcban és a munkahelyteremtésben is.