Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Eleinte azt kommunikálta az ügyészség, hogy sajtóhírek alapján nem vizsgálódnak. Utóbb aztán mégis megtették ezt a kitiltási botrány kapcsán, de nem találtak olyan információt, ami „megalapozott gyanúra adhatna okot”, ezért „fel sem merülhet konkrét büntetőeljárás kezdeményezése” – írták a 444-nek.
A kitiltási ügy kirobbanásakor még azt írta az Indexnek az ügyészség, hogy sajtóhírek alapján nem indítanak eljárást. Most a 444 megkeresésére már azt közölték: lefolytattak egy vizsgálatot a sajtóban megjelent információk alapján, de nem találtak semmi gyanúsat, ezért „fel sem merülhet konkrét büntetőeljárás kezdeményezése”.
„Az ügyészség a sajtóban megjelent hírek alapján az elmúlt időszakban széleskörű iratvizsgálatot folytatott, amelynek eredményeképp azt állapította meg, hogy jelenleg nincs olyan folyamatban lévő vagy befejezett büntetőügy, amellyel konkrétan azonosítani lehetne olyan eseteket, amelyekre a kitiltások vonatkozhatnak” – írta az ügyészség a 444-nek, hozzátéve: „eddig olyan információt, adatot, amely konkrét személlyel kapcsolatban megalapozott gyanúra adhatnak okot, senki nem szolgáltatott az ügyészségnek. Ezen adatok hiányában viszont fel sem merülhet konkrét büntetőeljárás kezdeményezése.”
Az nem derül ki mindebből, hogy a széleskörű iratvizsgálat pontosan mire terjedt ki: folyamatban lévő ügyekre, vagy már lezártakra is. Az ügyészség az amerikai hatóságokat is megkereste az ügyben, de nem a bűnügyi jogsegély egyezmény, hanem egy másik együttműködés alapján. A 444 szerint azonban sokkal valószínűbb lett volna, hogy érdemi választ kapnak, ha jogsegély keretében kérdezik az amerikai hatóságokat.