Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Eddig eredménytelenül vitázik a Mol horvátországi leányvállalata, az INA irányítási jogairól a Mol és a horvát kormány. Az amerikai külügyminisztérium felajánlotta, hogy közvetít az egyeztetés során, amit a Mol már el is fogadott.
Az INA-ban jelenleg a Mol és a horvát kormány is 50 százalék alatti részesedéssel bír, de a Mol gyakorolja az irányítási jogokat. A horvát kormány viszont azt akarja, hogy az irányítási jogok a részesedéshez igazodjanak.
Az ügyben már egy választottbírósági eljárás is folyamatban van, amit a Mol kezdeményezett.
Az amerikai külügyminisztérium most felajánlotta, hogy közvetít a jogvitában, amit a Mol el is fogadott, de a horvát kormány egyelőre nem nyilatkozott. Iván Gábor horvátországi magyar nagykövet azt mondta, hogy Horvátország már fél éve megkapta az amerikai ajánlatot, de azóta nem nyilatkozott róla érdemben. Ivan Vdroljak gazdasági miniszter szerint a kormány elvben elfogadta az ajánlatot, de előbb össze akarják állítani a horvát döntések lehetséges tartalmát és a speciális feltételeket. Ezek között lehet például, hogy a Mol vonja vissza az amerikai választottbíróságon beadott keresetét.
A Világgazdaság úgy tudja, a Mol nem szabott feltételeket az amerikai közvetítéshez.
A patthelyzetből a lap szerint az jelenthetne kiutat, ha a horvát kormány, vagy más kivásárolná a Mol-t. A horvátoknak azonban erre se pénze, se szándéka nincs, az oroszok viszont állítólag megvennék az üzletrészt, bár az erről szóló sajtóhíreket egyelőre nem erősítették meg. Horvát sajtóértesülések szerint az amerikaiak épp azért szállnának be közvetítőként, hogy megakadályozzák az orosz energiaszektor horvátországi megjelenését.