Ez a baja a román kormánynak az autonómiával

2014. július 22. 21:40

Romániát semmilyen nemzetközi jogi szabályozás nem kötelezi arra, hogy Székelyföldnek önrendelkezést biztosítson, állítja a román kormány, amelynek álláspontját a Krónika című napilap idézte.

2014. július 22. 21:40

Az erdélyi újság azt követően kérte ki a román közigazgatási és fejlesztési minisztérium álláspontját a székelyföldi autonómiahatározatok ügyében, hogy az Európa Tanács (ET) keretében működő Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának irodája megbízta a kongresszus monitoring-bizottságát, tárgyalja meg a székelyföldi önkormányzatok autonómiapárti határozatainak ügyét, és levélben kérte fel Románia illetékes miniszterét, hogy fejtse ki a bukaresti kormány álláspontját.

A lapnak elküldött válaszban - amit a nemzetközi szervezetnek is elküldtek - a román minisztérium kifejtette, hogy Bukarest szerint alkotmányellenesek a székelyföldi önkormányzatok által elfogadott autonómiahatározatok, Romániát pedig semmiféle nemzetközi jogi szabályozás nem kötelezi a kisebbségek számára önrendelkezés vagy kollektív jogok biztosítására. A Székely Nemzeti Tanács februárban intézett felhívást a Székelyföld 153 önkormányzatához, hogy határozatban nyilvánítsák ki az autonómia iránti igényüket és azt, hogy egyetlen, különálló közigazgatási egységhez akarnak tartozni.

A területi autonómiát célzó határozattervezet tartalmazza, hogy ez a közigazgatási egység viselje a Székelyföld nevet, sarkalatos törvény szavatolja számára az autonómiát, és területén az állam nyelve mellett legyen hivatalos nyelv a magyar.

Ezt a határozatot eddig 16 önkormányzat szavazta meg, miután a háromszéki Barót önkormányzata is elfogadta az SZNT által javasolt határozattervezetet. A három székely megye román kormánymegbízottjai vélhetően valamennyi határozatot megtámadják a közigazgatási bíróságon.

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kárpáti Zoltán
2014. július 23. 01:12
A románoknak az az ajánlat áll, hogy vagy velünk lesznek nagyok, vagy ellenünk lesznek semmik.
packó_
2014. július 22. 22:41
Az a bajuk, hogy nem tudtak eltüntetni minket Erdélyből.
Kárpáti Zoltán
2014. július 22. 22:37
A román bocskorosok az uraik nélkül semmik. Velük lehetnek nagyok, vagy nélkülük lehetnek a világ segglyuka.
Akitlosz
2014. július 22. 22:25
Hát a párom kívánságait sem azért teljesítem, mert erre nemzetközi szerződés kötelezne, hanem mert fontos a számomra, s azért, hogy a kedvében járjak. Romániának nem fontosak az ott élő magyarok, sőt csak koloncnak élik meg őket, sőt veszélyforrásként, akik elvehetik tőlük Erdélyt. Ezért nem adnak autonómiát, mert az a szemükben egy lépés az elszakadás felé. Ami persze nem teljesen alaptalan félelem. De bizalmi viszony az semmiképpen nincsen, szóval a magyar román együttélés egy tipikusan rossz kapcsolat. Ámbár igaz nem nagyon van jó példa különböző nemzetek egy országon belüli felhőtlen együttélésére. Viszont a romániai helyzet így is jóval átlag alatti. Megtesznek egy magyar miniszterelnök helyettesnek, aki Nagyváradon volt alpolgármester 12 évig. Bár bőven kötelezőek lennének Nagyváradon a magyar nyelvű utcanévtáblák és feliratok a magyarok magas aránya miatt a kötelezőt sem bírta elérni 12 év alatt sem. Biztos, hogy olyan magyart kell miniszterelnök helyettesnek megtenni, aki a saját városában sem volt képes alpolgármesterként még annyit sem elérni, hogy betartatja a törvényt?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!