L. Simon: A szakma ellenére is dönthet jól a politika

2014. június 27. 14:57

A politikának sokszor a szakma ellenében kell megnyilvánulnia – jelentette ki a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára pénteken a Hajdúböszörményi Írótáborban. Hozzátette: egy miniszterelnöktől, de még egy minisztertől sem lehet elvárni, hogy a szó klasszikus értelmében szakpolitikus legyen, a politika pedig hozhat jó döntést a szakma ellenére is.

2014. június 27. 14:57

A politikának sokszor a szakma ellenében kell megnyilvánulnia – jelentette ki a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára pénteken a Hajdúböszörményi Írótáborban. L. Simon László az elsősorban költői-alkotói munkájáról szóló beszélgetésben néhány, a politikusi élettel összefüggő kérdésre is kitérve elmondta: lehet, hogy a politika sokszor „mellélő”, de sokszor innovatívan hat a szakmákra.

 
Történelmi kérdésekben képesek vagyunk közmegegyezésre, elfogadjuk, mintha korábban sem lett volna vita azokról – mondta Klebelsberg Kunó nevét említve, akit szerinte ma a jobb- és baloldalon egyaránt kiemelkedő, eredményes kultúrpolitikusnak tartanak. Azonban ha visszatekintünk, hogy mit kapott ő a kortársaktól, a sajtótól vagy a parlamentben még saját párttársaitól is, akkor látható: hasonló küzdelmeket kellett vívnia, mint mai utódainak – fejtegette L. Simon László.
 
A politikusi létben más tehetségre, más képességekre van szükség, mint bármelyik szakmában – fűzte hozzá és a miniszterelnök munkakörét hozta fel példának: egy miniszterelnök feladata komplex, napi szinten hoz döntéseket. Lehet olyan szakterület, amelyhez nem ért, de képes átlátni a folyamatokat, rendszerbe helyezni azokat és döntést hozni. Egy miniszterelnöktől, de még egy minisztertől sem lehet elvárni, hogy a szó klasszikus értelmében szakpolitikus legyen – mondta. „Nem biztos, hogy a politikában mindig az segít, ha a szakma lobbistái ott vannak” – mondta hozzátéve, ezt sokan nem értik, „belülről ugyanis sok más szempontot is lát az ember”.
 
Üdvös lenne több olyan politikus, aki a kultúrából jön, de azt is látni kell, hogy a politika hozhat jó döntést a szakmai közösség ellenére – jegyezte meg. Minden szakmai közösség ugyanis a status quo fenntartásában érdekelt, ebben az értelemben minden közösség hasonló törekvéseket mutat, mint maga a politika – tette hozzá. Ennek kapcsán szólt azokról a támadásokról, amelyek a folyóirat-támogatási rendszer átalakítása miatt érték. „Nem akarom megszüntetni a folyóirat-támogatást” – jelentette ki, de megjegyezte: „az is biztos, ha a szakmán múlik, soha nem lesz változás, s az sem fogja érdekelni őket, ha csak két folyóiratot adnak el”.

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Apáczai
2014. június 29. 15:25
L. Simon: A szakma ellenére is dönthet jól a politika Mivel a magukat szakmának feltüntetők egy másfajta politikai érdeket szolgálva nyomulnának. Nálunk a "szakma" azonos a balliberális önjelölt hozzáértéssel, aminek többnyire a tudományossághoz semmi köze. Annál inkább tartozik az érdekérvényesítés körébe.
Riwen
2014. június 28. 00:37
L. Simon László egy igazi konzervatív, keresztény, jobboldali ember. Örülök, hogy ilyenek vezetik kis hazánkat! Ja, mégsem.
kurbitalis
2014. június 27. 20:49
""L. Simon: A szakma ellenére is dönthet jól a politika" Tökéletes! Ugyanis kik nevezik magukat ki a "szakmának"? Dehogynem politizálnak! Csak is azt tették/teszik. Lásd Nyírő temetése körüli ordenáré cirkuszt, amit a ballib politikusok és az önfelkent "szakértők" műveltek, akik fél évszázada vindikálják maguknak a kánon mindenkori megszabását. Először leantiszemitázták, aztán megrágalmazták azzal, hogy a nyilas kormány idején nem lépett ki,miután feketén-fehéren bizonyságot nyert, hogy ez hazugság, akkor kijelentették, hogy nem jó író, mellőzhető, gyenge, stb. Az sem zavarta őket, hogy Tamási Áront Nyírő fedezte fel, a legjobb barátok voltak, egy ideig együtt is laktak. Pl. Tamási Áron azon mondatát: Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne", Tamási Nyírőtől vette át. Hányadékok! Szóval abban nincs igaza L. Simonnak, hogy nem politizálnak. Szinte csak azt teszik! S amint azok is helyet követelnek maguknak, akik nem a liberális hablaty, linkségeket képviselik, akkor mindjárt óbégatnak, s körbe szaladgálják szakállukat, hajukat tépve az egész világot. A csúcspont a közepes képességű Kertész Imre Nobel-díja volt. A tévedések elkerülése végett a Nobel-díjért is lobbisták nyomulnak. Hogy a holokauszt témában egy ilyen fércmű, tucatkönyvben fogalmazta meg, s az Nobel-díjat ért, szégyen! Az még nagyobb szégyen, hogy amikor a hírre egyhangúlag gratulált mindenki, akkor ez a szégyentelen senki arcul köpte a magyarokat, leköpte a magyar nyelvet, amin megtanult gondolkodni, amin keresztül emberré vált (olyanná, amilyenné). De igen! Ezek, akik agresszív hadjáratot folytatnak, hogy az ő véleményük szent és sérthetetlen, őket megkerülni nem lehet, mert aki őket megkerüli és nélkülük dönt, nem körülük választ, az rasszista és antiszemita, punktum! Na, ebből lett elég! L.Simonnak, és Tarlósnak is köszönet azért, hogy magas ívben tett rájuk, és kijelentették, hogy a magyar kultúra sokszínű, és ezt a sokszínűséget érvényesíteni kell. Fogatlan kóbor ebek kaffognak, de a karaván halad. Ékes példája a szárszói dzsembori, hogy milyen pofátlanul akarták deonstrálni: a szárszói találkozót Püski Sándor azért rendezte, hogy a magyar értelmiség a nemzet jövőjéről konzultáljon. Fajkaszházy ott telket vett, "szárszói találkozókat rendez a maygar- és kereszténygyűlölő libernáci "elitnek", ahol rendre kiadják az ukázt. Azóta a média is átvette Farkasházyék gyalázatos gyűléseiről tudósítván a "szárszói találkozó" megnevezést. Ez szabályos, szándékos kultúracsere!!! De az is, hogy a Magyar Könyvhetet egy Spiró nyithatta meg... és sorolhatnám holnap reggelig. Hogy is mondta az a szalajott Kornis: „él ebben az országban ötezer értelmiségi, akiknek a véleményével szemben nem lehet politikát csinálni. ” És ebben benne van vastagon, hogy : kultúrpolitikát meg főleg nem! Na, ennek vége!
Forsz
2014. június 27. 19:35
Fahrenheit és Carlos! "Tömény hazugság"?, "elképesztő"? Ugyan már. Ezt csak a nagyon elfogult, már-már azt mondanám soviniszta ellenzékiségetek mondatja. Ugyanis régen nem hangzott el ekkora igazság kultúrpolitikailag! A SZAKMA, amit úgy utálok, ahogyan van, valóban egyetlen egy dologra jó, arra, hogy a status quo-t fenntartsa. Nem is nagyon érdekli más. Tökéletesen igaza van L.Simonnak. A szakma nem politizál, márpedig a dolgokat a legtöbb esetben a politika oldaláról kell közelíteni, mert ha nem így történik, akkor abból csak összevisszaság és zűrzavar, káosz és - paradox módon - szakmai lefulladás lesz. L.Simonnak ez a mondata, hogy "A szakma ellenére is dönthet jól a politika" ez be kell, hogy kerüljön a kultúrpolitikai credo-ba, mert mindenkori alapigazságot fejez ki.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!