A Fidesz alelnöke a rezsicsökkentéssel kapcsolatos lakossági fórumot megelőző sajtótájékoztatóján arról is beszélt: a kormány tisztában van azzal, hogy „keskeny az ösvény” a közműszolgáltatók működőképességének fenntartása és a fogyasztók érdekei között, nem lehet nagyobb mértékben csökkenteni az árakat, mint ami még garantálja a rendszerek fenntartását, működtetését.
„Tisztában vagyunk azzal, hogy a harmadik lépésnél kellő óvatossággal kell eljárni az energiaárakat szabályozó rendelettel” – fogalmazott a politikus.
Pokorni hangsúlyozta: „büszkék lehetünk arra, hogy Magyarország ma olyan állapotban van, hogy a polgárokat jelentősen segítő szabályokat meghozhatta”, a korábbi kormányok ezzel nem próbálkoztak. A baloldali kormányok idején „a kelleténél többször emelkedtek” az energiaárak, de a második Orbán-kormány ettől eltérő gyakorlatot indított el.
Magyarországon és egész Európában vita van arról, vajon a kormány, az állam szabályozó ereje vagy a piaci verseny az, amelyik képes rendet tartani az energiaszolgáltatásban. „Mi azt láttuk az elmúlt két évtizedben, hogy a piaci verseny némileg korlátozott”, mert a szolgáltatók a kisfogyasztók esetében többnyire monopóliumok – fejtette ki a politikus.
A Fidesz alelnöke felidézte, hogy az energiaárak csökkentésének lehetősége érdekében vissza kellett szerezni az állam gazdasági függetlenségét, bár „a radikális csökkentések” komoly érdekeket is sértettek.
Az ellenzéki kritikákról, miszerint a panelprogramot, a hőszigeteléseket és a nyílászárók cseréjét kellene inkább támogatni, Pokorni Zoltán úgy vélekedett, ezeket a lehetőségeket nem kell szembeállítani egymással. Ezek egymást erősítő programok, már eddig is 150 ezer családnak biztosított támogatást a kormány energiahatékonysági beruházásokra.
Arra a felvetésre, hogy „a gazdagokat miért támogatja” a kormány a rezsicsökkentéssel, a Fidesz alelnöke azt fejtegette: ez a kritika akkor lenne indokolt, ha a kormány a beszedett adókból osztogatna támogatásokat.