Elnöki modellek vs. alkotmányjogi szépérzék

2014. január 25. 10:49

Bármilyen alakítás a közjogi rendszeren újabb és újabb konfliktusokat szül, hiszen igényli a rendszer újbóli bejáratását. Interjú.

2014. január 25. 10:49
Kovács Virág

„Többször előkerült az elmúlt húsz évben a fél-prezidenciális rendszer bevezetése. Ön szerint ez inkább előnyös vagy hátrányos lenne Magyarországon?


Véleményem szerint az alkotmány-mérnökösködés csak papíron lehetséges, valójában sohasem tudhatjuk, hogy ez vagy az a jogi megoldás a gyakorlatban aztán milyen jogi, politikai és szélesebb társadalmi kihatással járhat. Feltételezéseink lehetnek, de a puding próbája az evés. Egy dolog biztos: bármilyen alakítás a közjogi rendszeren újabb és újabb konfliktusokat szül, hiszen igényli a rendszer (újbóli) bejáratását. Ha a rendszerváltás idején a parlamentáris rendszer francia változatát honosítjuk meg (ezt nevezhetjük félelnöki rendszernek), annak is meglettek volna a maga buktatói, mint ahogy megvoltak az 1989-ben megszületett megoldásnak (és annak alkotmánybírósági fejlesztésének), és nyilván meglesznek az Alaptörvény által behozott újításoknak is.

Azt sem árt persze megemlíteni, hogy amikor a politikai életet erős politikai személyiségek határozzák meg, ezek a személyiségek mindig megtalálják azt a közjogi tisztséget, amelyik megfelelő keretet adhat politikai elképzeléseik megvalósításához. Ez Magyarországon az 1989-es alkotmány és annak fejlődése következtében a miniszterelnöki tisztség lett, de lehetett volna/lehetne a köztársasági elnöki is. Jelentősége nem ennek, hanem annak van, hogy a politikai hatalomváltás (vagyis amikor egy ilyen erős politikai szereplőnek távoznia kell a székéből) békés lefolytatásának kellően erősek-e a közjogi alapjai.”

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agricola
2014. január 25. 17:50
"Egy dolog biztos: bármilyen alakítás a közjogi rendszeren újabb és újabb konfliktusokat szül, hiszen igényli a rendszer (újbóli) bejáratását." Az Amerikai Egyesült Államok alkotmánya szövegét a pennsylvaniai Philadelphiában fogadták el 1787. szeptember 17-én, ratifikációjára az elkövetkező években minden államban sor került. Mindösszesen huszonhét alkalommal egészítették ki. Nem lett egyből tökéletes. Sokáig a rabszolgaságot is Alkotmányossá tette.
kjkj945
2014. január 25. 17:39
http://www.magyarnota.com/text_Tavaszi_szel.html De én eztet nem tudhattam, virágom, virágom, Úgy búsultam majd meghaltam, virágom, virágom. Búval élem világomat, virágom, virágom, Az egész ifjúságomat, virágom, virágom.
paraklétosz
2014. január 25. 11:35
"a puding próbája az evés"- ez igen! Mondjuk (ki)oktatásból ez elég is. Amúgy, az "alkotmány-mérnökök" mehetnek a közmunka programba, mert egyhamar nem lesz rájuk szükség.
puszika
2014. január 25. 11:21
Virágom! Ha olyan idős lennél,mint Heller Ágnes,még megérteném azt az álláspontot,hogy változtatni a közjogi rendszeren nem kell,mert hozzá bejáratási idő szükséges.Neki a jelenlegi állapotok, nem a bejáratási idő miatt,nagyon megfelelnek. De neked? Félsz valamitől?Tartassz a változástól?Egyébként minden új rendszer "bejáratást" igényel.valami más oka is van ennek a "maradiságnak". Elárulnád?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!