Teljes nyilvánosságot szeretne az ügynökügyben az MSZP

2013. december 04. 07:54

Mesterházy Attila módosító javaslatot nyújtott be a Nemzeti Emlékezet Bizottsága létrehozását célzó törvényjavaslathoz. Azt indítványozta, hogy a testület nyilvánosságra hozhassa az ügynökök nevét. A kormány javaslata ezzel szemben az, hogy a megfigyeltek dönthetnék el, nyilvánosságra hozzák-e az ügynökök nevét, vagy sem. Ez az MSZP szerint viszont ez nem biztosítja a teljes nyilvánosságot.

2013. december 04. 07:54

Az MSZP teljes nyilvánosságot szeretne az ügynökaktákkal kapcsolatban, az erre irányuló módosító indítványt a párt frakciója kedden nyújtotta be az Országgyűlésben – mondta Mesterházy Attila kedden Pécsen. Az MSZP elnöke a Kónya Péterrel, az Együtt-PM szövetség társelnökével tartott, a két szervezet jelöltjeit bemutató sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az MSZP huszonnégy évvel a rendszerváltás után ezen az egy módon tudja elképzelni az ügynökkérdés, az ügynökakták rendezését.

Beszámolt arról, hogy a Nemzeti Emlékezet Bizottsága létrehozását célzó törvényjavaslathoz benyújtott, általa jegyzett módosító indítvány lehetővé tenné a bizottságnak az ügynökök nevének nyilvánosságra hozatalát. Utalt rá, hogy a javaslat eredeti szövege alapján erről csak a megfigyeltek dönthetnének. Ez az MSZP szerint nem biztosítja a teljes nyilvánosságot. „Bízom abban, hogy a Fidesz is elkötelezett a teljes nyilvánosság mellett, nincs takargatnivalója, és támogatni fogja a javaslatot” – mondta Mesterházy Attila.

A Nemzeti Emlékezet Bizottságának létrehozását november végén törvényjavaslatban kezdeményezte Navracsics Tibor igazságügy-miniszter. A független, önálló költségvetési szervként működő öttagú grémium feladata a kommunista diktatúra hatalmi működésének feltárása lesz. A bizottság a kommunizmus bűneinek feltárásáért önállóan és az Országgyűlés kérésére is tehet megállapításokat, és előterjeszthet jogalkotási javaslatokat. A javaslat lehetővé tenné, hogy a diktatúrában megfigyeltek nyilvánosságra hozzák az általuk megismert adatokat, így az őket megfigyelő és velük foglalkozó titkosszolgálati személyek nevét. Az iratokból csak más megfigyeltek, valamint a rendszer működtetői közé nem tartozó harmadik személyek adatait kellene kitakarniuk.

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magnamater
2013. december 04. 15:46
A Jobbik még határozottabban követelte a teljes nyilvánosságot,jól megszorongatták a kormánypártot az országgyűlésben . Rétvári Bence mellébeszélt,kivált akkor, mikor azt állította, az áldozatnak joga lesz nyilvánosságra hozni beárulóját. Csakhogy az áldozatok egy része már halott, és nincs, aki nevében nyilatkozna, így a vétkes megússza.Nyilvánvaló, a Fodesz véd valakiket, de nem akarják beismerni.
zsírgyík
2013. december 04. 11:48
Ahha! A módszerváltás után 4+8 évig voltak hatalmon, tudjuk, bármire képesek.A róluk szóló legkompromittálóbb anyagok már rég nincsenek a helyükön. Így könnyen ugatnak!
bigyomail
2013. december 04. 11:33
Milyen érdekes, hogy mindig az akar nyilvánosságot, aki épp ellenzékben van. A Fidesz is meg az MSZP is teljes nyilvánosságot követel, mikor ellenzékben van, mihelyst kormányra kerülnek és ténylegesen meg is valósíthatnák, egyből jönnek a kifogások.
kukagyerek
2013. december 04. 11:29
Ócska színjáték. A finesznek és a baloldali egypetéjű ikertársaiknak is az az érdeke, hogy titokban maradjon az egész.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!