A szakszervezetek még kételkednek, de már elismerik: a vártnál nagyobb lesz a pedagógusbér-emelés
Átlagosan 21,2 százalékkal tervez a kormány.
A pedagógushivatást támogató előmeneteli rendszer bevezetésével a kormány kiszámítható és biztonságos életutat, tisztességes bérezést biztosít az óvodapedagógusoknak, tanítóknak, tanároknak – áll az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) köznevelésért felelős államtitkárságának közleményében, amelyet pénteken juttattak el az MTI-hez.
Az államtitkárság tájékoztatása szerint az új bérrendszer véget vet annak a megalázó gyakorlatnak, hogy a pedagógusok azonos munkájukért különböző fizetést kapnak, és felszámolja az aránytalan, minőséget rontó túlmunka vállalásának lehetőségét. Mint közölték, a Nemzeti Pedagógus Kar megteremti a lehetőségét annak, hogy a pedagógusok hivatását érintő, munkájukat szabályozó törvénytervezeteket, jogszabályokat a legilletékesebbek, maguk a pedagógusok véleményezzék, az oktatást irányító miniszter szakmai partnereként jogszabályok készítését, módosítását kezdeményezzék.
Az MSZP korábban „ízléstelennek és megalázónak” nevezte, hogy a pedagógusok az életpályamodellhez illeszkedő átsorolásuk aláírásával automatikusan a Nemzeti Pedagógus Kar részévé válnak. Kunhalmi Ágnes, a szocialista párt elnökségi tagja pénteki sajtótájékoztatóján bírálta a kötelező kamarai tagságot, amellyel szerinte azt ismeri el az oktatási kormányzat, hogy a tanárok maguktól nem lépnének be a szervezetbe.
Az államtitkárság közleményében megengedhetetlennek nevezte azt a „hazugságokkal teli” kampányt, amelyet azok a politikai erők indítottak, amelyek – mint fogalmaztak – százával zárták be az iskolákat, több mint tízezer pedagógust bocsátottak el, elvonták a 13. havi bérüket, semmibe vették a pedagógusok véleményét.