A kormányrendelet alapján a hivatal rendszeresen ellenőrzi a köznevelési szakértői tevékenységet, az államilag elismert nyelvvizsgaközpontokat és vizsgahelyeket, a pedagógus-továbbképzések szervezőit, a Magyarországon működő felsőoktatási intézményeket. A hivatal feldolgozza és nyilvántartja az általa végzett köznevelési, felsőoktatási és nyelvvizsgáztatási ellenőrzések, értékelések eredményeit, és beszámol azokról a miniszternek. A hivatal a feladatai ellátása során keletkezett, személyazonosításra alkalmatlanná tett adatok elemzése során a tanulói szintű adatok megjelölésére a vonatkozó jogszabályban meghatározott mérési azonosítót használja.
A hivatal pedagógiai-szakmai szolgáltató tevékenysége keretében ellátja az országos pedagógiai mérés-értékelés szervezésével kapcsolatos feladatokat, szervezi az érettségi vizsgaelnöki továbbképzéseket, gondoskodik az oktatási ágazati jogszabályokban meghatározott feladatok ellátásával összefüggő kiadványok készítéséről és megjelentetéséről, statisztikai adatot szolgáltat az államilag elismert nyelvvizsgákkal kapcsolatosan.
Az Oktatási Hivatal emellett elsőfokú döntést hoz a köznevelési szakértői engedély kiadásáról, a köznevelési szakértői tevékenységtől és a vizsgáztatási tevékenységtől való eltiltásról. Ellátja a tankönyvpiac rendjéről szóló törvényben az oktatásért felelős miniszter köznevelési feladatkörében eljáró központi hivatala számára meghatározott feladatokat. A hivatal értesíti a kormányhivatalt, ha a Köznevelés Információs Rendszerében tárolt adatok vagy okirat alapján megállapítható, hogy a köznevelési intézmény működése egy nevelési évnél vagy egy tanévnél hosszabb ideig szünetel. A hivatal lebonyolítja a központi felsőoktatási felvételi eljárást, és a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szervként ellátja a hallgatói ösztöndíjszerződésekkel kapcsolatos feladatokat.
A hivatal közreműködik a pedagógus-továbbképzéssel kapcsolatos akkreditációs tevékenységek ellátásában, figyelemmel kíséri és nyilvántartja a pedagógus-továbbképzéseket a jogszabályok által meghatározottak szerint, ellátja a továbbképzési jegyzékkel kapcsolatos feladatokat. A jogszabályban meghatározott körben elismeri az általános iskolai és középiskolai bizonyítványok, valamint a felsőfokú oklevelek és tudományos fokozatok által tanúsított végzettségi szintet, továbbá a szakképesítéseket, és az általa működtetett szakbizottságok közreműködésével a felsőfokú végzettséghez kapcsolódó szakképzettségeket.