Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Az áprilisban benyújtandó konvergenciaprogramban lesz új, a legfrissebb információkra épülő makrogazdasági pálya – közölte Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) költségvetésért felelős helyettes államtitkára csütörtökön, a tárca online tájékoztatóján.
A helyettes államtitkár tájékoztatása szerint még korai lenne vizsgálni a tranzakciós illetékből befolyó összegeket, hiszen új adónem révén nem ismert, hogy milyen szezonális hatások befolyásolják az adóbevétel alakulását. A tárca csütörtöki tájékoztatása szerint a pénzügyi tranzakciós illetékből februárban 13,4 milliárd forint folyt be, alig 4,5 százaléka az éves előirányzatnak. Arra a felvetésre, hogy a romló makrogazdasági kilátások miatt nem teljesül idén a stabilitási törvénynek az adósság csökkenésére vonatkozó előírása, Banai Péter Benő úgy válaszolt: a makrogazdasági körülményeken túl az államadósság alakulását számos további folyamat határozza meg, így például a Kincstári Egységes Számla állományának alakulása, valamint a költségvetést nem érintő, de az államadósságot befolyásoló európai uniós támogatások összege.
A helyettes államtitkár leszögezte ugyanakkor: a stabilitási törvény előírja, hogy amennyiben az államadósság a féléves felülvizsgálatot követően várhatóan nem csökkenne, akkor a mindenkori kormánynak a költségvetési törvény módosítását kell kezdeményeznie. Az NGM szakembere közölte: az előző héten lejárt jenkötvényt a kormány az év eleji devizakötvény-kibocsátásból képzett devizatartalékból fizette vissza, ahogy ebből a forrásból fizetik a jövő héten esedékes IMF-hitel törlesztőrészletet is. A szakember arról is tájékoztatott, hogy a februári devizakötvény-kibocsátáshoz kötődően 1,1 milliárd forint, a PEMÁK kibocsátáshoz kapcsolódóan 3 milliárd forintnyi jutalékkifizetés terhelte a költségvetést.