Még a Telex (!) videójában is többen vannak mellettem, mint ellenem!
A közösségemet meg fogom védeni!
A Professzorok Batthyányi Köre, az IKSZ, a Hallgatói és az Oktatói Hálózat egy-egy képviselője vitatkozott az oktatáspolitika jelenlegi irányvonaláról.
Mindszenty Andrea, a Professzorok Batthyány Körének tagja az ATV Szabad Szemmel című műsorában elmondta, nem változott meg a véleményük a korábbiakhoz képest, továbbra sem támogatják a tandíjat. A diákhitel lehetőséget biztosít mindenki számára, hogy tanulmányait finanszírozni tudja – tette hozzá. Csontos Sandra, az IKSZ oktatási kabinetvezetője szintén úgy vélte, hogy jelenleg nincs szó tandíjról, „ha valaki jól teljesít, államilag finanszírozott formában be tud kerülni” – jelentette ki.
Ezzel szemben a HaHá-t képviselő Barabás Richárd Pokorni szavait idézte, miszerint csak a tandíj neve változott, és úgy vélekedett: káros az, hogy egyes szakokon a többitől eltérően húznak határvonalat. Mint mondta, szerinte hagyni kellene, hogy a piac döntsön a felsőoktatásba való bekerülésről. Mindszenty Andrea viszont cáfolt, szerinte nem lehet az oktatást aktuális piaci igényekhez igazítani. Barabás közbevetette, hogy egyetért, ők is épp ezt az álláspontot képviselik, a piac szabályozását itt viszont úgy értette, hogy a felsőoktatásba bekerülők maguk be tudják határolni, melyik szak minősül piacképesnek.
Az Oktatói Hálózatot képviselő Hermann György kijelentette, az a baj az államilag meghúzott keretszámokkal, hogy minden egyes egyetemre vonatkoznak, így a magasabb presztízsű intézményekbe többen fognak jelentkezni. Szerinte ennek a vidéki főiskolák fogják kárát látni. Csontos feltette a kérdést, hogy ez talán eddig nem így volt, mire Hermann kijelentette: csak ezt a rossz tendenciát fogják tovább torzítani.
A felvételi eltörlésével és a fejpénz alapú támogatással az egyetemek hozzájárultak a hallgatók frusztrálódásához – jelentette ki Mindszenty, aki szerint az utóvizsgák tömkelege és az oktatói személyzet terhelése a továbbiakban nem tartható fenn. Barabás ugyanakkor elmondta, hogy szerinte mindenkinek joga van oda menni, ahova szeretne, és helytelen dolog pont a legkedveltebb szakokra való bekerülést megnehezíteni. Csontos Sandra erre felvetette, hogy a gazdasági szereplőket mégsem lehet kihagyni a kérdésből, mire Barabás elmondta, hogy szerinte sem, de ezt ösztöndíj-rendszereken keresztül kell megoldani.
Szóba került a hallgatói szerződés is: Mindszenty szerint nem a fizetés a legfontosabb, és támogatandó az intézmény, melyet nem lehet röghöz kötésnek nevezni. Mint mondta, ennek stratégiailag valóban az Alaptörvényben van a helye, és tenni kell igenis az ellen, hogy olyan kevés itthon a fizikatanár, viszont túlképzés van menedzserekből és jogászokból. Barabás Richárd kételkedett: szerinte nem dolga ezt az Alaptörvénynek szabályoznia; Hermann pedig elmondta, hogy ez az intézmény az Európai Unió országai számára ismeretlen.