Elhatároztuk, hogy feltesszük Magyarországot a térképre
Elérjük a célunkat: Magyarország valódi kapcsolódási ponttá, kereskedelmi- és elosztóközponttá válik Európában!
Az Európai Unió egységének megőrzése mellett szállt síkra Martonyi János külügyminiszter Brüsszelben az Európa Barátai nevű szervezet által szervezett kerekasztal-beszélgetésen csütörtökön. A külügyminiszter kifejtette: Magyarország támogatja a „több Európát” koncepciót, de határozottan elutasítja „az egynél több Európa” fogalmát.
Martonyi János óva intette a tagországokat attól, hogy a „tűz megfékezése” érdekében falat húzzanak fel Európán belül. Ne jöjjön létre két-, majd többszintű Európa, tartsák egyben a nyájat! – érvelt a brüsszeli kerekasztal-beszélgetésen Martonyi János, aki fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a többsebességes Európa valóság, ha a sebességben különbségek vannak, az továbbra is azt jelenti, hogy az országok egy irányba tartanak, de ha több szint, több lépcső alakul ki Európában, az tartós, állandó struktúra, ami „úgy marad” – mutatott rá a külügyminiszter.
A külügyminiszter az Európa Barátai nevű független elemző központ, civil szervezet Európa helyzetéről tartott kerekasztal-beszélgetésének abban a szakaszában kapott felszólalási lehetőséget, amely a szorosabb gazdasági, monetáris és politikai unió lehetőségeit boncolgatta. „Több Európa” – mit jelent ez? – tette fel a kérdést már címében a kerekasztal-beszélgetés. A szervezők megállapítják, hogy „a bizalom Európa gazdasági válságának egyik legnagyobb áldozata”, az integráció előnyeibe vetett hitet pedig alapjaiban rázta meg a válság. A politikai válság megoldásaként felvázolt fiskális és politikai unió pedig felveti az EU antidemokratikus vezetési struktúrájának problematikáját – vélik a kerekasztal-beszélgetés szervezői.
A külügyminiszter a demokratikus deficit kérdéséről kifejtette, hogy az évek óta napirenden van, és a jelenlegi európai rendszer nyilvánvalóan nem tökéletes. Ámde a külügyminiszter rámutatott, hogy a jelenlegi szerződéses keretek között is sok mindent meg lehet oldani. Több olyan döntés is született az elmúlt években, amelyek a válság megoldását hivatottak szolgálni – mutatott rá Martonyi, és ezek mielőbbi gyakorlatba történő átültetését sürgette. Leszögezte, a sürgős kérdésekre kell összpontosítani, és meg kell tenni mindazt, amit a jelenlegi szerződés lehetővé tesz. Több és erősebb Európára van szükség, az eurót stabilizálni kell, és az Európai Unió bővítéséről sem szabad megfeledkezni – vélekedett a külügyminiszter.
A beszélgetést követően az MTI-nek nyilatkozva Martonyi János az eurózóna tervezett közös bankfelügyeletéről kifejtette, hogy ha a legfontosabb szolgáltatások, a banki szolgáltatások területén az egységes piacot „kettéhasítják”, akkor az már nem egységes piac. Mert míg az eurózóna közösen ellenőrzött bankjai, ha bajba jutnak, közvetlenül az Európai Stabilitási Mechanizmushoz fordulhatnának forrásért, az eurózónán kívüli országok bankjainak erre nem lenne lehetőségük. „Akárhogy is van, az egységes piac egységét nem lehet megbontani” – szögezte le a külügyminiszter, aki az egységes piacot az egységes unió „igazi szívének” nevezte, és nem mulasztotta el kifejezni, hogy Magyarország támogatja, hogy az eurózóna „a leggyorsabban, a leghatározottabban és a leghatékonyabban” oldja meg a problémáit.
A beszélgetésen Andor László foglalkoztatás- és szociálispolitikáért felelős uniós biztos is részt vett. Andor László óva intett attól, hogy a demokratikus deficit fontosságát túlhangsúlyozzák, hiszen a legtöbb ország kormányát sem közvetlenül választják, a szavazók képviselőket választanak, akik megválasztják a kormányt vagy a miniszterelnököt. Emellett hangsúlyozta az erőteljes kohéziós források és Európai Szociális Alap szükségességét. A biztos úgy vélekedett, hogy a monetáris unió csak úgy fenntartható, ha a fegyelem szolidaritással, a kockázatok megosztásával párosul. A megszorításokról úgy nyilatkozott, hogy előfordulhat, hogy időnként kiadáscsökkentésre van szükség, de ez nem lehet „vezérlőelv” a monetáris unióban.