Botka szerint sok a bizonytalanság az adósságátvállalás körül

2012. október 27. 14:12

Szeged szocialista polgármestere szerint elképzelhető, hogy azok a zömével fideszes vezetésű települések járnak jobban, amelyek az elmúlt öt-hat évben nyakra-főre bocsátották ki a svájci frank alapú kötvényeket.

2012. október 27. 14:12

Botka László úgy látja, sok a bizonytalanság a miniszterelnök által szombaton bejelentett állami adósságátvállalásról szóló intézkedésben. „A most bejelentett intézkedésben, csomagban nagyon sok a bizonytalanság, és könnyen lehet, hogy azok, a zömével fideszes vezetésű települések járnak jobban, akik az elmúlt öt-hat évben nyakra-főre bocsátották ki a svájci frank alapú kötvényeket” – fogalmazott az MSZP választmányának elnöke, Szeged polgármestere.

A szocialista politikus azt mondta: a Fidesz rádöbbent, hogy ha elveszik az önkormányzat bevételeit, vagyonát, valamint intézményeit, akkor a települések képtelenek működni és képtelenek visszafizetni a fejlesztéshez felvett hiteleket. Az Orbán-kormány az elmúlt két évben folyamatosan csökkentette az önkormányzatok támogatását, és ezt tervezik 2013-ban is. A települések elveszítik az intézményeik egy jelentős részét, a saját bevételeiket, és jövőre 400 milliárd forinttal csökken a központi költségvetési támogatás – tette hozzá.

Szeged polgármestere jelezte, az elmúlt egy évben folyamatosan felhívták a figyelmet arra: az elfogadott törvényeknek az lesz a következménye, hogy az önkormányzatok csődbe mennek, hiszen „a kormány által ellenséggé tett bankok” nem lesznek hajlandók közreműködni a finanszírozásban. A szocialista politikus szerint a falvak esetében „teljes egészében felszámolják” az önkormányzatiságot, hiszen – mondta – január elsejétől a falusi önkormányzatoknak nem lesznek intézményeik, bevételeik, sőt a legkisebb településeken még a hivatali ügyintézés is megszűnik.

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyugalmazott tanár
2012. október 28. 08:52
+Botka szerint sok a bizonytalanság az adósságátvállalás körül" Még nem tudják az álbaloldalon, hogy lehet majd ebből is kilopni a magukét. De már keményen dolgoznak a megoldáson...
Nathaniel Bumppo
2012. október 27. 18:54
Szeged adóssága a valóságban sokkal nagyobb, Botka úgy hazudik mint a vízfolyás. Szar vörös tróger, szemétre való.
Clinton-Kounalakis-Bajnai cselló trió
2012. október 27. 18:12
és elképzelhető, hogy Botka a hazug szar maszopos fajtából való
Kommentelő
2012. október 27. 16:11
Idézek innen: http://mandiner.hu/cikk/20121027_atvallalja_az_allam_az_otezernel_kevesebb_lakosu_telepulesek_adossagat#comment1518577 A Lázár János irányította település az ÁSZ dokumentuma szerint 20,7 milliárd forintos adósságot halmozott fel 2010 év végére, miközben az éves működési bevétele 12,4 milliárd forint volt. Így a bevételarányos adóssága 166,9 százalék lett. A lista élén Pécs áll több, mint 30 milliárdos hitellel, majd négy – szintén fideszes – város következik: Szolnok, Kaposvár és Debrecen, egyaránt 20 milliárd körüli adóssággal. Az ötödik és a hatodik helyen szocialista vezetésű város van: Szeged, és ami nem igazán jó hír számunkra, Szombathely. Szeged adóssága is megközelíti a 20 milliárdot, Szombathelyé pedig 13 milliárd körül van. néhány kivételtől eltekintve – az önkormányzatok az utóbbi négy évben növelték jelentősen adósságállományukat. A kivételek közé tartozik a XIII. kerület, ahol négy év alatt sikerült az 1,3 milliárdos adósságot 191 millióra csökkenteni. De érdemes megemlíteni Győrt is, négy éve még 6 milliárddal tartozott a város, az idén viszont már csak 400 millióval. Van még egy érdekesség. Debrecen például 2006 óta folyamatosan és meredeken növelte adósságát, Békéscsaba és Szolnok viszont 2008 óta stabilizálta költségvetését. A szerzők következtetése: a külső körülményektől (kormányzati politika, gazdasági válság) függetlenül alakul az egyes önkormányzatok gazdálkodása. A tanulmány levonja a konzekvenciát: azért a fideszes vezetésű városok adósodtak el jobban, mert igazodtak a párt országos politikájához, amely ellenezte a megszorításokat és a közkiadások lefaragását. Így viszont csak a hitelfelvétel és a költvénykibocsátás maradt lehetőségként számukra. Amelynek negatív hatásai a következő években jelentkeznek, amikor törleszteni kell a kibocsátott kötvényeket. http://www.nyugat.hu/tartalom/cikk/onkormanyzatok_adossag_fidesz_progressziv_intezet
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!