Bekerült az alkotmányba a választási regisztráció

2012. október 29. 17:53

Átment a parlamenten az alaptörvény módosítása: bekerült a választási regisztráció. A Fidesz 224, a KDNP 37 és egy független képviselő Igen szavazatával, valamint az MSZP 40, a Jobbik 36, az LMP 4 és a független képviselők közül 3 Nem szavazatával ment át a módosítás 262:84 arányban.

2012. október 29. 17:53

A hétfőn kormánypárti támogatással - 262 igen szavazattal, 84 ellenében - meghozott döntés alapján a magyarországi lakóhellyel rendelkező választók személyesen vagy elektronikus úton, az internetes ügyfélkapun, a határon túl élő állampolgárok levélben vagy elektronikus úton kérhetik felvételüket a névjegyzékbe a parlamenti választást megelőző 15. napig. A Fidesz eredeti javaslatával szemben az alaptörvény így nem egyszerűen lehetővé teszi az előzetes regisztráció bevezetését, hanem rögzíti, hogy a választójog csak feliratkozás után gyakorolható, és a névjegyzékbevétel alapvető szabályait is tartalmazza. Az erről szóló módosításokat két héttel ezelőtt az alkotmányügyi bizottság indítványára fogadta el a Ház.

A névjegyzéket minden országgyűlési választás előtt meg kell majd újítani, kivéve, ha a voksolást a parlament feloszlása vagy feloszlatása miatt tartják. A kormánypártok választási eljárási törvényjavaslata a Magyarországon élőknek is lehetőséget adna a levélben történő regisztrációra - igaz, csak két hétig, a választást megelőző év szeptemberében -, ám az alkotmánymódosításban ez nem szerepel.

A Fidesz ezt Péterfalvi Attilának, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökének aggályaival magyarázta. Rogán Antal frakcióvezető ugyanakkor nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a jelenleg a parlament előtt fekvő eljárási törvény mégis tartalmazzon majd olyan rendelkezést, amely alapján a magyarországi lakcímmel rendelkezők is regisztrálhatnának levélben a szavazásra. A feliratkozás szabályainak alaptörvénybe foglalása azért lényeges, mert a kormánypártok korábban jelezték: előzetes normakontrollt kérnek az Alkotmánybíróságtól az új választási eljárási törvényről.

A záróvitában az MSZP, a Jobbik és az LMP is bírálta az előzetes regisztráció bevezetését, azt hangsúlyozva, hogy szükségtelenül korlátozza a választójog gyakorlását. Az eredmény kihirdetésekor LMP-s képviselők az ülésterem felső páholyából több köteg kék színű cetlit szórtak tiltakozásul a kormánypárti padsorokra, utalva az 1947-es kékcédulás választáson történt csalásokra. Az elnöklő Balczó Zoltán ezután felszólította az LMP politikusait, hogy ha nem láncolták magukat oda, akkor hagyják el a karzatot és foglalják el helyüket. Wittner Mária fideszes képviselő ügyrendi felszólalásában azt mondta: képviselői pályafutása alatt ilyen még nem történt a Házban, és vizsgálatot sürgetett.

Az alaptörvény módosításának szövege:

„Magyarország Alaptörvényének második módosítása (2012)

Az Országgyűlés mint alkotmányozó hatalom az Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés a) pontjában meghatározott hatáskörében eljárva az Alaptörvényt a következő k szerint módosítja:

1.cikk

Az Alaptörvény Átmeneti rendelkezéseinek 23. cikke a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:

„(3} Sarkalatos törvény a választójog gyakorlását kérelemre történő névjegyzékbevételhez kötheti.

(4) Az Alaptörvény 8. cikk (4) bekezdését a Magyarország Alaptörvényének második módosítása (2012) hatálybalépését követő országos népszavazásokon azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az országos népszavazás érvényességéhez az országos népszavazáson szavazásra jogosult választópolgárok több mint felének érvényes szavazata szükséges.”

2. cikk

(1) Az Alaptörvény e módosítása a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) Az Alaptörvény e módosítását az Országgyűlés az Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés a) pontja és S) cikk (2) bekezdése alapján fogadja el.

Indokolás

A Javaslat — a választásokon és népszavazásokon való részvétellel kapcsolatos önrendelkezési jog kiteljesítése céljából — lehetővé teszi, hogy sarkalatos törvény a választásokon az ajánlás, a szavazás és a jelöltként indulás lehetőségét, valamint a népszavazáson való szavazás lehetőségét azok számára biztosítsa, akik előre jelzik, hogy e jogukat gyakorolni kívánják.”

Összesen 430 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kamasuka
2012. október 30. 07:41
Végig röhögtem tegnap, ahogy Avar és Mészáros a saját fajtájuk sajtóklubjában a 2014-es balcimbi győzelemről elmélkedett. Sőt, még kétharmadot is emlegettek. :) Mint Hitler a bunkerben 1945 márciusában: a térkép felett gubbad, és parancsokat ad a nem létező hadosztályainak. Ezek fel se fogják, hogy a 2/3 elképzelhetetlen, mert amíg ki nem pukkan, ott lesz mindig a jobbikos lufi, és a Fidesz se tűnik gyengének két év után se. De ezek 50%os MSZP tábort vízionálnak 2014re. :D Más. Ismét valaki kimondta az igazságot, és máris nekiugranak: http://index.hu/belfold/2012/10/30/vallalhatatlanna_valt_osloban_a_magyar_nagykovet/ "Karsai László, a szegedi egyetem holokausztkutatója" OMG! Ilyen nincs? Annyi hülyét alkalmazhatnak ezek szerint Szegeden is, biztos lenne ennek is hely: "Vitéz Bolsay Bolsay Kálmán, a turán-szittya-nagymongol lovonszülés felelős kutatója"
DFK
2012. október 30. 07:28
Még mindig túl liberális a rendszer.
antala
2012. október 30. 07:14
Csak pár évnek kell eltelnie ahhoz, hogy mindenki csak köpjön egyet a Fidesz szó hallatán. Nagyon sokan fogják magukat borzasztóan érezni, mert nem csak hagyták, még támogatták is ezt a torzszüleményt. Meg is érdemlik.
DFK
2012. október 30. 07:03
Végre rájöttek a fideszben, hogy jobban járnak, ha tényleg azt teszik, amivel vádolják őket. Nem szabad úriemberként viselkedni a baloldallal szemben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!