Tiltakoznak a magyarországi románok a „kisebbségi kártya” kijátszása ellen

2012. augusztus 17. 16:40

A Magyarországi Románok Kulturális Szövetsége szolidáris a más országokban élő nemzeti kisebbségekkel, de súlyos hibának tartja bármely ország politikusai részéről a „kisebbségi kártya” pillanatnyi érdekek szerinti felhasználását

2012. augusztus 17. 16:40

A Magyarországi Románok Kulturális Szövetsége (MRKSZ) román és a magyar kormányszervekhez is eljuttatott állásfoglalásban sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az elmúlt napokban a magyarországi román közösség ismét a két ország politikai csatározásainak eszközévé vált. Az MRKSZ azt írta: értetlenül áll azelőtt, hogy Titus Corlatean román külügyminiszter konkrét problémafelvetéseire Budapestről csak általános érvényű válaszok hangzottak el, a hangsúly pedig áttevődött a hazai románság és a romániai magyarság helyzetének értelmetlen összehasonlítására.

A szervezet hozzátette, hogy Magyarország megteremtette az itteni nemzetiségek érdekérvényesítésének jogi hátterét, ez azonban a hazai románság esetében nem váltotta be maradéktalanul a hozzá fűzött reményeket. Álláspontjuk szerint 2006 óta az etnobiznisz révén a közösséghez nem tartozók kerültek be a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatának vezető szerveibe. Az RMKSZ visszautasította azokat a vádakat, melyek szerint „a hazai románság érdekképviselete érdekében létrejött civil szervezetek falakat emelnének a két ország közé”.

Az állásfoglalás szerint „vitathatatlan tény, hogy Magyarországon léteznek iskolák, templomok a román nemzetiség számára”, ám a román ortodox templomok – amelyek a magyarországi épített kulturális örökség részei – romos állapotban vannak, a lelkészek több hónapos késéssel jutnak hozzá járandóságukhoz, a román nemzetiségi civil szervezetek alulfinanszírozottak, így ellehetetlenítik működésüket. Az MRKSZ kifogásolta továbbá, hogy a minisztériumokban és kormányzati intézményben nem dolgoznak román nemzetiségű szakemberek. A szervezet reméli, hogy a két ország képes lesz közösen értékelni a magyarországi román intézmények valós problémáit, és a magyar kormány rövid időn belül végrehajtja korábbi vállalásait, köztük a román tudományos élet vagy a román nemzetiségi sajtó támogatását – zárul az állásfoglalás.

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hapcimanokacska
2012. augusztus 17. 18:05
Mit várnak? Talán hogy ~0,1% népességi aránnyal hirtelen közülük kerül ki a hadügyminiszter? Szerintem kormányzati intézményekbe még azon magyarok sem tudnak bekerülni akik nem állnak közel a tűzhöz (értsd: nem az aktuálisan hatalmon lévő párt valamely csókosa). Lehet, ha oda dörgölőznének valamelyik párthoz, akkor bejutnának az adott párt kormányzati ciklusában. Van iskolájuk, tanáruk, van tudományos életük is. Az ELTE-n Szarvason és Szegeden is van román tanító és tanárképzés. Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarorsz%C3%A1gi_rom%C3%A1nok#Szervezetek.2C_.C3.A9rdekk.C3.A9pviseletek http://romantanszek.elte.hu/ És azért arra is kiváncsi vagyok, hogy magyar templomot mikor építettek román kormányzati segítséggel? Már azért is küzdeniük kell odakint, hogy visszakapják ami volt, vagy hogy egyáltalán ne vegyék el azt ami van.
Anonyma001
2012. augusztus 17. 17:33
sersem te nagyon aljas, szemét ember vagy!!!!!!!!!!!!
sersem
2012. augusztus 17. 17:23
Ha nem tetszik magyarorszag,haza lehet menni,mar nincs messze a hatar,mert elinteztetek Trianonban szorostalpuak! A romannal nagyobb szemetet ritkan hordott a hatan a fold,talan a zsidot,meg a ciganyt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!