Economist: Beteg ország a Dunánál

2012. június 08. 08:29

A brit lap cikkében a második Orbán-kormány eddigi eredményeit összegezte, továbbá a magyarországi gazdasági kilátásokat elemezte.

2012. június 08. 08:29

Borús képet fest az Economist a magyar kormány eddigi teljesítményéről és az ország kilátásairól: a munkanélküliség 12 százalék felé, az infláció pedig 6
százalék felé közelít, miközben a gazdasági mutatók a térség országai közül a leggyengébbek, az első negyedévben csökkent a GDP, s a befektetők is idegesek – ezt jelzi, hogy a tízéves államkötvények hozamai 9 százalék körül vannak. A lap szerint a Fidesz kezd kétségbeesetté válni. A 2020-ig megvalósuló egymillió munkahelyre vonatkozó ígéretből csupán 50 ezer új állás jött létre, azok jelentős része az árokásásra és tisztításra kirendelt közmunkásoknak köszönhető.

A büdzsére vonatkozó tervek „szélsőségesen optimisták” voltak, ráadásul az IMF-tárgyalások még nem kezdődtek el, pedig Magyarországnak 15 milliárd dollár hitelre volna szüksége, hogy finanszírozza adósságát – írja a brit lap, majd hozzáteszi: a jó hír ezzel szemben az, hogy az Európai Unió már nem fenyeget a kohéziós pénzek felfüggesztésével. Az Economist a korrupció intézményesített formáiról is írt, de kitért az erősödő Horthy-kultuszra, a román-magyar kapcsolatok lehűlésével járó Nyírő-újratemetésre, a gyűlőletbeszéd és a xenofóbia erősödésére – olvasható a Médianéző összeállításában.

Összesen 118 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kal
2012. június 08. 13:17
Az összefoglaló nem hozza, de az eredeti angol cikk kitér arra is, hogy a fiatalok fele nem Magyarországon képzeli el a jövőjét. Az elvándorlás és a demográfiai válság hosszú távra konzerválják a válságot, ezáltal Magyarország kezd belekerülni egy olyan ördögi körbe, hogy a egyre kevesebb aktív termelő polgára lesz az országnak, ezért egyre rosszabb állapotba kerül a gazdaság, ami miatt viszont még kevésbé lesz vonzó itthon maradni. Ennek az ördögi körnek a megszakítására az eddigi gazdaságpolitikai intézkedések láthatóan alkalmatlanok. Kérdés: csak más gazdaságpolitikára, vagy a gazdaságpolitikán kívül egyéb változtatásokra is szükség van. Ez utóbbit sugallja a a friss hír: "A Jobbik szerint felháborító, hogy jelenleg semmit nem tesz a kormány a fiatalok itthon tartása érdekében, holott az ország gazdasági problémáinak egy része is már a népesedési problémákra vezethető vissza. Az ellenzéki párt a vizsgálóbizottság felállításával szeretné felhívni a többi párt és a kormány figyelmét a probléma súlyosságára és együttesen megtalálni a megoldást a kialakuló helyzetre." (forrás: nol.hu) Magam is azt gondolom, hogy nagyon gyorsan, határozott lépéseket kellene tenni a gazdaságpolitikai változtatásokon kívül is, de abban valószínűleg már nem értenek egyet velem a jobbikosok, hogy a társadalompolitikai lépések közül az egyik első szerintem pont a Jobbik betiltása lenne, ahogy erre egy korábbi cikkemben már utaltam: http://kaleidoscope.blog.hu/2012/04/20/mi_kell_meg_egy_part_betiltasahoz
Arslan
2012. június 08. 12:42
Azt nem árt tudni, hogy a gazdaság 80-90%-ban pletykákból, spekulációkból és politikából áll. Ezért volt olyan sikeres a Soros-féle Quantum is. Bejárása volt az öregnek a legmagasabb helyeken és hallotta mik a történések, emellé volt elég esze, hogy ezt kiaknázza. Ennyi :) Nem jó orra, hanem jó füle volt az üzlethez az öregnek. :) A másik dolog amit nem ért sem az EU sem Mo. hogy szabadpiaci versenyben kvótázni és megszabni minden fingás hosszát, hangját és szelét nem lehet. Nem annyi cukrot termelek amennyit a kvóta enged, hanem amennyit eltudok adni. Ha az enyémnek a legjobb az ár/érték-aránya akkor az enyémet fogják megvenni. A sok hivatal és ellenőrző szerv helyett kellene kb. 4-5. Legyen rendőrség, nyomozókkal a helyi ügyekre. Legyen nemzeti nyomozóiroda (a több megyét érintő bűntényekhez és a kiemelt dolgokhoz, mint az FBI) Legyen adóhatóság, ÁNTSZ, Tűzoltóság és kamarák. Ezekkel nagyjából minden lefedhető, ezenkívül már csak gyors és jó igazságszolgáltatás kell. Nonszensz hogy egy per tovább tarthat egy évnél.
pierre bayle
2012. június 08. 12:41
nehéz vitatkozni ezzel a cikkel, főleg úgy, hogy a maszopot is elég szépen gyalázza
P.A.
2012. június 08. 10:19
A lényeg nincs beemelve: A fentiek következtében a fiatalok nagy része az ország elhagyásában gondolkodik. Na ehhez mit szólunk?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!