Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
A német lap megemlítette, hogy még kérdéses a „röghöz kötés” összeegyeztethetősége az Európai Unión belüli szabad mozgással.
Kata Kottra riportjában külföldre készülő magyar fiatalok bemutatásával ismertette a felsőoktatási reform hatásait. A Der Spiegel szerzője szerint a „nacionalista” Orbán-kormány egy vitatott oktatási reformmal arra kényszeríti a fiatalokat, hogy otthon maradjanak, de az ország nem tud nekik munkát adni. Szerinte ezzel a feje tetejére állították a felsőoktatási rendszert. A cikk egy elveszett generációról beszélt, amelyet röghöz kötnek. Kifejtette, hogy a jól kiképzett szakembereket 10-12 évre kötnék meg otthon, amennyiben pedig külföldre mennének, úgy ki kell fizetniük képzésük költségeit. Kottra hozzátette, hogy ezzel azt akarják megakadályozni, hogy a fiatalok elhagyják az országot. Az álláskeresés a 18 és 24 éves korosztály körében ugyanolyan nehéz, mint a dél-európai államokban – állapította meg a szerző.
A német lap cikke szerint a helyzetet tovább nehezíti, hogy a kormány számos szak esetében csökkentette az állami keretszámokat és megemlítette, hogy országszerte csak 100 jogász és 250 közgazdász tanulhat állami támogatással, így némely budapesti iskolában az érettségizők harmada választott már külföldi továbbtanulási lehetőséget. A cikk kihangsúlyozta, hogy idén 30 ezerrel kevesebben jelentkeztek, mint tavaly, majd arra is kitért, hogy kérdéses, vajon a „röghöz kötés” összeegyeztethető-e az uniós joggal. Megjegyezte, hogy az Alkotmánybíróság most ezzel foglalkozik. „Az ötletet, amely a magyar elit kivéreztetéséhez vezethet, Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár (a cikkben helytelenül oktatási miniszter szerepel - a szerk.) találta ki az agyelszívás ellen” – idézi a Der Spiegel írását a Médianéző. A cikk további részében öt magyar fiatal számolt be arról, hogy miért akarnak külföldi egyetemen tanulni.