Ha a pártokat kizárólag tagdíjból tartják fent, az egyet jelent a gazdagok képviseletével, de az LMP nem csak az ő érdekükben harcol – mondta sajtótájékoztatóján Csiba Katalin, a párt szóvivője. Hozzátette: a pártfinanszírozás megvonása nem segít a költségvetési lyukak befoltozásában.
Az LMP arra kéri a Fidesz vezetőségét, ne verje át a lakosságot azzal a szándékával, hogy a pártok finanszírozásának megvonása segítené a költségvetési lyukak befoltozását – mondta vasárnap, budapesti sajtótájékoztatóján Csiba Katalin. A párt szóvivője hangsúlyozta, hogy a pártok állami finanszírozása – ami a pártok törvényes elszámoltathatóságát jelenti – évente fejenként körülbelül egy kenyér árába, vagyis 250 forintjába kerül a lakosságnak.
A Fidesz elnökségének végső döntése nemcsak a vezető kormánypárt többpárti demokráciáról vallott nézeteit fogja tükrözni, hanem azt is, hogy a politika kiket képvisel: „a nagytőkéseket, a vállalatokat, vagy a közepes- és kisjövedelmű állampolgárokat” – jelentette ki Csiba. A szóvivő azt mondta, átverés, hogy a kezdeményezés a megtakarításról szól, mert az valójában a Fidesz „hataloméhségének netovábbja”. Hozzátette, a finanszírozás megszüntetése helyett inkább a mélyszegénység kérdésében, az egészségügyben, az oktatásban és a foglalkoztatásban lenne szükség változtatásokra.
A politikus megjegyezte: a pártok az átlátható állami finanszírozás helyett más, az LMP által elítélt, átláthatatlan és elszámoltathatatlan módszerekkel is pénzhez juthatnak. Csiba Katalin hipotetikus példaként említette, hogy a politikai erők kampányait jutányos áron elkészítő kommunikációs és marketingcégek az adott párt hatalomra jutása után állami megrendeléseket kaphatnak. Hozzátette, ezekbe a folyamatokba másként is be lehet csatlakozni, „csak meg kell nézni azokat a közbeszerzéseket, ahol a Közgép elindul”. Végül megjegyezte, földben is ki lehet fizetni a pártolókat, ahogy akár „közmunkában is lehet törleszteni”.