Monetáris tanács: a pénzügyi rendszer stabil

2012. április 26. 13:42

A jegybank monetáris tanácsának állásfoglalása szerint a magyar pénzügyi közvetítő rendszer továbbra is stabil, sokkellenálló képessége erős, ám ugyanakkor kevésbe támogatja a növekedést.

2012. április 26. 13:42

A jegybank monetáris tanácsának állásfoglalása szerint a magyar pénzügyi közvetítő rendszer továbbra is stabil, sokkellenálló képessége erős, de egyre kevésbe támogatja a növekedést — derül ki az MNB stabilitási jelentéséből, amelyben a külföldi forrás-kiáramlás jelentős kockázatára is felhívják a figyelmet. A csütörtökön közzétett jelentésben megállapították, hogy a hitelintézetek számára a végtörlesztés és a hitelállomány minőségének romlása jelentős veszteségeket okozott, de az anyabankok által a hazai leánybankokban végrehajtott tőkeemelések ezt kompenzálták. A magyarországi vállalati hitelportfolióból a nemteljesítő és átstrukturált hitelek a teljes hitelállomány negyedét adják, ami a következő években tovább emelkedhet. A magánszektor hitelállományának zsugorodása, az ország nettó külső adósságának csökkenése hosszú távon kedvező folyamat, rövid távon azonban a nettó külső adósság meredek esése nem kívánatos, mert a nagyon jelentős és gyors külföldi forráskiáramlás hitelszűkét okozhat, ami a reálgazdaság számára nagymértékű költségekkel járhat — figyelmeztetnek.

A stabilitási jelentés rögzíti: a külföldi források erőltetett kivonására utal, hogy egyrészről annak dinamikája régiós összehasonlításban kiugróan magas, másrészről a devizaswap-állomány növekedésével jár együtt. A hazai leánybankok ugyanis külföldi forrásaikat sok esetben úgy csökkentik, hogy nem várják meg a devizaeszközök lejáratát, hanem a meglévő forintlikviditásukat felhasználva, devizacsere-ügyleteken keresztül szerzik meg a visszafizetéshez szükséges devizalikviditást. Így az MNB szakértői szerint a gyors külföldiforrás-kiáramlás fennmaradása kiemelt kockázatot jelent a gazdaság számára. Az okok közé sorolták az eurózóna bankrendszerében tapasztalható „mérlegzsugorodást”, a banki tevékenységek visszafogását, a hitelállományok csökkenését, másrészt a hazai bankrendszer régión belüli gyenge versenyképességét, illetve gyenge forrásvonzó képességét.

Az MNB szakértői szerint az EU/IMF-hitelmegállapodás megkötése és az anyabankok erősebb elkötelezettsége kell a banki mérlegek erőltetett csökkenésének elkerüléséhez. Megjegyzik azt is: az ország nettó külső adóssága csökkenhet, ezáltal mérséklődhet az ország sérülékenysége. Az állam és a bankrendszer finanszírozásában modellváltás történik, amelynek célja, hogy a belföldi megtakarításokra való erőteljesebb támaszkodás mellett a külföldi forrásokra való ráutaltság csökkenjen. A modellváltást ugyanakkor megnehezíti, hogy a belföldi megtakarítások növekedése lassú, míg a külföldi források kiáramlása túl gyors, ami növekedési áldozathoz vezet.

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drieno
2012. április 26. 15:01
kezdek rosszat sejteni pár éve valaki ugyanezt mondta, csak kicsit másképpen fogalmazott, a mai napig fizetjük a bölcs előrelátásából fakadó következményeket
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!