Megkongatta a vészharangot a vajdasági magyarok vezetője – nem akármire figyelmeztetett
Szerbiában az utcán szeretnék megdönteni a demokratikusan megválasztott hatalmat – mutatott rá Pásztor Bálint.
A köztévé műsora ellen tiltakoztak civil aktivisták kedden Budapesten. Setét Jenő, az Ide tartozunk Facebook-csoport szervezője petíciót adott át, amelyben a kezdeményezők azt kérték, hogy a Magyar Televízió tartózkodjon a Pesty Fekete Doboz legutóbbi adásának megismétlésétől.
Az m1 csatorna Pesty Fekete Doboz című, a roma társadalom életével foglalkozó, március 7-én vetített műsora ellen tiltakoztak civil aktivisták kedden Budapesten. Az Ide tartozunk Facebook-csoport által szervezett, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) székháza előtt mintegy 25 fő részvételével tartott demonstráción Setét Jenő civil aktivista petíciót adott át, amelyben a kezdeményezők azt kérték, hogy a Magyar Televízió tartózkodjon a Cigány út címmel vetített műsor március 21-i megismétlésétől. A résztvevő civil aktivisták között jelen volt Sárközi Gábor, a Roma Sajtóközpont vezetője is.
Az MTVA kedden délelőtt sajtóközleményben tudatta, hogy eltekint a műsor megismétlésétől. Mint írták, az adás nagy vitákat váltott ki, „az elismerő szavak mellett több olvasói levél hívta fel a közmédia figyelmét az alkotás nem elég árnyalt látásmódjára”. „Az MTVA vezetése mérlegelte a véleményeket, s a társadalmi érzékenységre való tekintettel az ismétléstől eltekint” – fogalmaz a közlemény. A tájékoztatás szerint az alkotók a magyar társadalom egyik legégetőbb kérdésével, a roma társadalom életével foglalkoznak sajátos nézőpontból, és a filmben is elhangzik, hogy a műsorral „egy egészséges vitát kívánnak generálni”.
Setét Jenő, az Ide tartozunk Facebook-csoport szervezője a helyszínen elmondta: álláspontjuk szerint a műsor „méltatlan, elfogult, egyoldalú, cigányellenes indulatokat gerjesztő”, és tovább növeli a társadalmi ellentéteket. Tájékoztatása szerint a petícióhoz eddig mintegy 1400-an csatlakoztak. Setét Jenő elmondta: tiltakoznak a köztelevízió műsorszerkesztési politikája ellen, amelyben teret engednek az „ilyenfajta cigányellenes műsoroknak”. Azt kérte, hogy az egyenlő elbánás és méltóság elvét érvényesítsék a köztelevízió műsoraiban.