Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Az ellenzéki pártok lemondatnák Schmitt Pált, Lázár János szerint viszont nem szabad kapkodni, és körültekintően kell eljárni az ügyben.
Az MSZP szerint Schmitt reakciója és a Fidesz magatartása messze túlmutat a konkrét eseten, és arról a belső világról állít ki egyértelmű bizonyítványt, ami a mai kormánypártokat jellemzi: minden botrány elkenhető, minden felelősség elvitatható, ha az érintettek elég fontos szereplői a Fidesz világának. „Most is, amikor minden kétséget kizáróan bebizonyosodott a csalás, a lopás ténye, fel sem merül a felelősség beismerése és Schmitt lemondása a kormánypárti körökben” – fogalmazott Kunhalmi Ágnes a szocialisták nevében.
Kunhalmi felteszi a kérdést: ezek után hogyan vehető komolyan ez a kormány, és hogyan lehet majd elvárni, hogy a felsőoktatásban tanulók komolyan vegyék tanulmányaikat? „Hogyan várhatják el, hogy az általuk megalkotott oktatási törvényeket bárki komolyan vegye?”
A szocialisták szerint a Fidesz méltósága és hitelessége ezzel az üggyel végleg elveszett, Schmitt Pálnak pedig le kell mondania.
FRISSÍTÉS
Az MSZP elnöke Facebook-bejegyzésben üdvözölte a SOTE doktori tanácsának indítványát, amely szerinte az egyetlen helyes döntés volt, és ezzel megvédték a magyar tudomány becsületét. Mesterházy Attila szerint most Schmitt Pálnak kell döntenie, és távoznia az államfői posztról, mert a legfőbb közjogi méltóságnak nem maradt méltósága. A politikus szerint ha Schmitt nem lép, akkor Orbán Viktornak kell, aki felelős azért, hogy Schmittből államfő lett annak ellenér, hogy még Fideszen belül is ellenezték. Mesterházy szerint ezért a Fidesznek most „kötelessége kijavítani a pártelnök hibáját”, amiben az MSZP elnöke segít: benyújt egy országgyűlési határozatot a parlamentnek, amelyben megállapítja, hogy „Schmitt Pál méltatlanná vált a köztársasági elnöki tisztségére. És a második pontban felkéri, hogy mondjon le elnöki posztjáról”. Mesterházy szerint Orbán Viktor ez elől a felelőssége elől nem bújhat el.
Frissítés
A DK nevében Molnár Csaba nyilatkozva korrekt eljárásnak nevezte a doktori tanács döntését. A politikus emellett azt kezdeményezte, hogy az Országgyűlés határozatban kérje fel Schmittet lemondásának megfontolására. Benyújtott a DK egy olyan javaslatot is, amely megvonhatóvá tenné „az erkölcsi integritásának sérelme miatt lemondott” köztársasági elnök törvény szerint egyébként járó juttatásainak megvonására. Mint mondta, a köztársasági elnököknek hivatalukból való távozás után, életük végéi számos juttatás jár. Eredetileg erre azok voltak jogosultak, akik legalább két évig államfők voltak. Ezt januárban módosították, így már nincs időkorlát. Molnár Csaba szerint „jól látható, hogy lex-Schmittről van szó”, hiszen ha az államfő augusztus előtt mondana le, az eredeti szabályok szerint nem kapná meg a juttatásokat.
Frissítés
A Jobbik szerint nem a Fidesz, hanem a népharag fogja eltávolítani Schmitt Pált a köztársasági elnöki posztról és most már az a kérdés, hogy ki lesz az utód. Dúró Dóra közlése szerint a Jobbik vezetéséhez olyan hírek jutottak el, hogy a Fidesz Martonyi János külügyminisztert szeretné államfőnek, akivel azonban a Jobbik szerint „Schmitt Pálnál is lejjebb süllyed a Fidesz”, hiszen Martonyinak tisztázatlan állampárti múltja van és amíg ezt nem rendezi, addig köztársaságielnök-jelöltnek sem alkalmas. A Jobbik szerint egyébként már önmagában az kár, hogy idáig hagyták a kormánypártok elfajulni a dolgokat, mert ezzel az államfői tisztséget nagy nemzetközi és hazai presztízsveszteség érte. Dúró hozzátette: a Jobbik elnöksége pénteki ülésén foglalkozik Schmitt Pál ügyével. Az ugyanakkor szerinte biztos, hogy hosszú távú megoldást jelenthetne a hasonló problémákra a plágiummal és bérdiplomaírással kapcsolatos Btk.-módosítás, amelynek tárgysorozatba vételét hétfőn kezdeményezni is fogja a Jobbik-frakció az Országgyűlésben. Dúró Dóra a sajtótájékoztatót követően azt közölte: a Jobbik számára elfogadhatatlan, hogy az új alaptörvény értelmében nem elég 50 képviselő aláírása, hanem az összes országgyűlési képviselő egyötöde állíthat köztársasági elnök-jelöltet. Éppen ezért az ellenzéki párt azt kezdeményezi a kormánynál, hogy közvetlenül válasszák meg Schmitt Pál utódját, vagyis a nép szavazzon az új köztársasági elnökről.
Frissítés
Újságírók megkérdezték Lázár János véleményét is a Schmitt-ügyről egy, a párt- és kampányfinanszírozás ügyében kezdeményezett ötpárti találkozó után. A Fidesz frakcióvezetője nem akart nyilatkozni, végül többszöri, a személyes véleményét firtató kérdésre azt mondta: „nincs jelen pillanatban olyan véleményem, amelyet megosztanék önökkel, azért sem, mert Magyarország köztársasági elnökéről van szó, a magyar köztársasági elnöki intézményről, ez pedig nem a kapkodásnak a műfaja jelen pillanatban”. Arra, a felvetésre, hogy az MSZP határozati javaslatban szólítaná fel lemondásra az államfőt, Lázár megismételte, „a Magyar Köztársaság elnökéről és elnöki intézményéről van szó, úgy gondolom ez elég komoly dolog ahhoz, hogy egymást komolyan véve, kellő körültekintéssel járjunk el”.