Románia azért kapta ajándékul Sztálintól Észak-Erdélyt, hogy lenyelje a kommunizmust – kérdés, hogy most „robban-e a puliszka?”
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
A vezető amerikai lap publicistája, Paul Krugman felhívta a figyelmet arra, hogy az EBRD szerint az „új Európa” országaiban drasztikusan csökkent a demokrácia támogatása. A szerző szerint az EU-nak be kellene avatkoznia Magyarországon a demokrácia védelméért – írja a Médianéző.
„Depresszió és demokrácia” című írásában Paul Krugman a New York Times-ban felhívta a figyelmet arra, hogy az EBRD szerint az „új Európa” országaiban drasztikusan csökkent a demokrácia támogatása, Magyarországon pedig aláásák a demokratikus intézményeket. A Jobbikot az 1930-as évek rémálmának nevezte a publicista: cigányellenes, antiszemita, és még félkatonai is, de a közvetlen veszély a kormányzó jobbközép párttól, a Fidesztől származik – fogalmazott Krugman.
A szerző szerint az elsöprő parlamenti többséget szerző Fidesz arra törekszik, hogy állandósítsa hatalmát. Kim Lane Schappele, princetoni intézetigazgató szerint a Fidesz egymást átfedő intézkedésekkel nyomja el az ellenzéket. Példaként hozta a választási törvényt, amely olyan körzeteket hoz létre, amely szinte lehetetlenné teszi, hogy más alakítson kormányt. Megemlítette azt is, hogy veszélybe került a bírói függetlenség, a bíróságokat pártemberekkel rakták tele, a független állami médiát pedig pártszervé alakították át.
Mindent összevetve Európa szívében egy papírvékony demokratikus felszín alatt autoriter uralom újbóli létrehozása zajlik – állította Krugman, aki szerint ez egy példája annak, hogy mi történik akkor, ha a válság folytatódik. Nem világos, mit lehet tenni a magyar autoriter helyzettel – tette hozzá a szerző, aki szerint ez egy európai ügy, ugyanakkor az EU a kezdetén elszalasztotta az esélyét a hatalommegragadás letörésére, részben azért, mert az új magyar alkotmányt akkor fogadták el, amikor Magyarország az EU soros elnöke volt. Mégis, jobb, ha az európai vezetők próbálkoznak, vagy azt kockáztatják, hogy mindet elveszítenek amiért eddig kiálltak – olvasható a Médianéző összeállításában.