Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A The Wall Street Journal publicistái szerint a befektetők aggodalmait az ország gazdasági irányításával kapcsolatos félelmek és az euróválság hatása táplálják – írja a Médianéző.
Növekednek a magyarországi aggodalmak címmel jelent meg írás a The Wall Street Journal blogján annak apropóján, hogy a jegybank kedden közleményével megkongatta a vészharangot, mivel a befektetők kitáraznak a magyar eszközökből az ország gazdasági irányításával kapcsolatos félelmek, valamint az euróválság hatása miatt. A Clare Connaghan és Gulyás Veronika jegyezte cikk szerint a Monetáris Tanács figyelmeztetett a gyengülő forint miatt fokozódó inflációs kockázatra, ami miatt lehetséges, hogy kamatot kell emelni. Magyarország kedden fájdalmasan magas, 6,71 százalékos hozam mellett tudott 40 milliárd forint értékű három hónapos kincstárjegyet értékesíteni – írta a cikk. Közgazdászok emlékeztettek a 2008-as magyar pénzügyi összeomlás közeli helyzetre, amikor csak az IMF gyorssegélyének érkezése előzte meg a válság elterjedését a régió más feltörekvő piacára.
Michail Diamantopoulos szakértő szerint Magyarország ismét a feltörekvő kötvénypiaci befektetők figyelmének középpontjába került az új kormány számos szokatlan és vitatott politikai döntése miatt, ám a magyar kormány és a még mindig növekvő gazdaság nincs közvetlen fenyegetettség alatt. Korai még konkrét következtetéseket levonni ennek a politikának a hosszú távú hatásairól, de az biztos, hogy ezek növelik a bizonytalanságot egy ilyen turbulens gazdasági környezetben, jelentősen megnövelve a kockázati felárakat – tette hozzá Diamantopoulos. A cikk továbbá megemlítette a hitelminősítők elmúlt heti lépéseit, és a forint történelmi mélypontját. Timothy Ash, az RBS elemzője elmondta, hogy nem számít sem kamatemelésre, sem közvetlen beavatkozásra, az igazi változást egy új vagy megújított IMF-megállapodás jelentené, ami azonban távolinak tűnik. Az Államadósság Kezelő Központ valószínűleg értékesíteni fogja a 40 milliárd forint értékű három hónapos kincstárjegyeit a magas hozam, valamint a közvetlen finanszírozási igény hiánya ellenére, hogy megnyugtassa a piacokat – írta blogbejegyzésében Gulyás Veronika és Rácz Gergő. A három nagy hitelminősítő leminősítést helyezett kilátásba, a jegybank pedig elemzők szerint kamatot emelhet – jegyezték meg a szerzők. A befektetők várakozó állásponton vannak mindaddig, amíg a kormány egy lehetséges IMF megállapodásról nem dönt.
Michail Diamantopoulos, az Investec Asset Manager elemzője mindehhez hozzátette, hogy az IMF és az Európai Bizottság felé egy kooperatívabb hozzáállást várnak a politikai döntéshozóktól, amely eltűntetné a kockázatokat. Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője szerint nem lehet előre látni a csütörtöki államkötvény$aukció végkimenetelét, mert a piacok nagyon illékonyak. A The Wall Street Journal egy, az európai válsággal foglalkozó cikkében megemlítette, hogy a három hónapos magyar kötvények hozama 6,7 százalékra emelkedett. A lap egyik Ausztriával foglalkozó cikke érintőlegesen megemlítette, hogy az eurózóna válságának első kelet$európai elszenvedője Magyarország, ahol az 1,4 százalékos harmadik negyedévi növekedés jobb a vártnál. A cikk idézte Neil Shearing elemzőt, aki szerint kétségtelen, hogy az eurózóna a katalizátor, de Magyarországra nem gyakorolt volna akkora hatást, ha az alapvető feltételei jobbak lettek volna - olvasható a Médianéző összeállításában.