WSJ: Növekednek a befektetői aggodalmak

2011. november 16. 09:10

A The Wall Street Journal publicistái szerint a befektetők aggodalmait az ország gazdasági irányításával kapcsolatos félelmek és az euróválság hatása táplálják – írja a Médianéző.

2011. november 16. 09:10

Növekednek a magyarországi aggodalmak címmel jelent meg írás a The Wall Street Journal blogján annak apropóján, hogy a jegybank kedden közleményével megkongatta a vészharangot, mivel a befektetők kitáraznak a magyar eszközökből az ország gazdasági irányításával kapcsolatos félelmek, valamint az euróválság hatása miatt. A Clare Connaghan és Gulyás Veronika jegyezte cikk szerint a Monetáris Tanács figyelmeztetett a gyengülő forint miatt fokozódó inflációs kockázatra, ami miatt lehetséges, hogy kamatot kell emelni. Magyarország kedden fájdalmasan magas, 6,71 százalékos hozam mellett tudott 40 milliárd forint értékű három hónapos kincstárjegyet értékesíteni – írta a cikk. Közgazdászok emlékeztettek a 2008-as magyar pénzügyi összeomlás közeli helyzetre, amikor csak az IMF gyorssegélyének  érkezése előzte meg a válság elterjedését a régió más feltörekvő piacára.

Michail Diamantopoulos szakértő szerint Magyarország ismét a feltörekvő kötvénypiaci befektetők figyelmének középpontjába került az új kormány számos szokatlan és vitatott politikai döntése miatt, ám a magyar kormány és a még mindig növekvő gazdaság nincs közvetlen fenyegetettség alatt. Korai még konkrét következtetéseket levonni ennek a politikának a hosszú távú hatásairól, de az biztos, hogy ezek növelik a bizonytalanságot egy ilyen turbulens gazdasági környezetben, jelentősen megnövelve a kockázati felárakat – tette hozzá Diamantopoulos. A cikk továbbá megemlítette a hitelminősítők  elmúlt heti lépéseit, és a forint történelmi mélypontját. Timothy Ash, az RBS elemzője elmondta, hogy nem számít sem kamatemelésre, sem közvetlen beavatkozásra, az igazi változást egy új vagy megújított IMF-megállapodás jelentené, ami azonban távolinak tűnik. Az Államadósság Kezelő Központ valószínűleg értékesíteni fogja a 40 milliárd forint értékű három hónapos kincstárjegyeit a magas hozam, valamint a közvetlen finanszírozási igény hiánya ellenére, hogy megnyugtassa a piacokat – írta blogbejegyzésében Gulyás Veronika és Rácz Gergő. A három nagy hitelminősítő leminősítést helyezett kilátásba, a jegybank pedig elemzők szerint kamatot emelhet – jegyezték meg a szerzők. A befektetők várakozó állásponton vannak mindaddig, amíg a kormány egy lehetséges IMF megállapodásról nem dönt.

Michail Diamantopoulos, az Investec Asset Manager elemzője mindehhez hozzátette, hogy az IMF és az Európai Bizottság felé egy kooperatívabb hozzáállást várnak a politikai döntéshozóktól, amely eltűntetné a kockázatokat. Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője szerint nem lehet előre látni a csütörtöki államkötvény$aukció végkimenetelét, mert a piacok nagyon illékonyak. A The Wall Street Journal egy, az európai válsággal foglalkozó cikkében megemlítette, hogy a három hónapos magyar kötvények hozama 6,7 százalékra emelkedett. A lap egyik Ausztriával foglalkozó cikke érintőlegesen megemlítette, hogy az eurózóna válságának első kelet$európai elszenvedője Magyarország, ahol az 1,4 százalékos harmadik negyedévi növekedés jobb a vártnál. A cikk idézte Neil Shearing elemzőt, aki szerint kétségtelen, hogy az eurózóna a katalizátor, de Magyarországra nem gyakorolt volna akkora hatást, ha az alapvető feltételei jobbak lettek volna - olvasható a Médianéző összeállításában. 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drieno
2011. november 16. 10:17
ez nem csupán magyar jelenség, érthetetlen, hogy miért csak a velünk foglalkozó baromságok jelennek meg, a németeknél olvasható a tegnapról: "gestern prägten Anlegersorgen wegen der europäischen Anleihenmärkte, die immer mehr wahnsinnige Zinsen aufweisen. So mussten neben Spanien und Italien auch Länder wie Frankreich und Belgien Rekordzinsen bezahlen. Anleihen unserer westlichen Nachbarn verbuchten Rekordniveaus, wie man sie seit der Euro-Einführung nicht gesehen hat" dióhéjban: a befektetői aggodalmak miatt egyre őrültebb kamatok vannak a hitelpiacokon, ezért a spanyolok és az olaszok mellett a franciák és belgium is rekordkamatokkal kell számoljon - olyan magasakkal, amelyeket nem láthattunk még az euró bevezetése óta csak megjegyzem, hogy az olasz államkötvényeket 7% fölötti kamattal lehetett csak eladni, azt tartják annak a pontnak, ahonnan kezdve már gyakorlatilag kilátástalan a helyzet....
buckafej
2011. november 16. 10:09
Tényleg úgy tűnik, hogy csak akkor lehetünk "jófiúk", ha az IMF kegyeit keressük. Nem elég, ha csökkentjük az eladósodást és az államháztartási hiányt, vannak akik szeretnének minket az IMF igája alá hajtani, ami valóban a szuverenitásunk korlátozását jelenti. Gyarmati sorsot szántak nekünk...
nyugalmazott tanár
2011. november 16. 09:58
Növekednek a befektetői aggodalmak Ezek a fránya magyarok csak nem akarnak a füttyszavukra táncolni. Ejnye-bejnye! Aggasztó. Aggasztóbb-legaggasztóbb-MSZP-LMP-SZDSZ.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!