Még több bóvli a Moody's-tól

2011. november 26. 08:49

Magyarország csütörtöki leminősítését követően a Moody's leminősítette a Magyar Fejlesztési Bankot, valamint rontotta hét magyar kereskedelmi bank különböző osztályzatait. A hitelminősítő emellett Budapesttől is megvonta a befektetési ajánlású adósbesorolást.

2011. november 26. 08:49

A Moody's Investors Service pénteken este Londonban közölte, hogy a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) devizaadós-besorolása az eddigi „Baa3”-ról „Ba1”-re változik, emellett a bank devizabetét-osztályzata is romlik, „Ba2/Not-Prime”-ra az eddigi „Baa3/Prime-3”-ról. Az indoklás szerint az MFB devizaadósi visszaminősítése azt tükrözi, hogy a Moody's átértékelte a pénzintézet kormányzati támogatási kapacitását, tekintettel az ország lecsökkent pénzügyi erejére, ami a szuverén visszaminősítésnek is tényezője volt. Kiemelte, hogy ez a pénzintézet teljes mértékben állami tulajdonú, és alapvető fontosságú szerepet tölt be a magyar gazdasági fejlesztést célzó kormányzati politikában. Az MFB betéti leminősítése a cég indoklása szerint tükrözi a magyar államadósság osztályzatrontása mellett azt is, hogy az előző napi visszaminősítés keretében a Moody's ugyancsak leminősítette a devizabankbetétekre meghatározott felső magyar besorolási határt, „Baa3”-ről „Ba2”-re.

A hitelminősítő bejelentette hét magyar kereskedelmi bank leminősítését is, ugyancsak összefüggésben Magyarország visszaminősítésével. Az FHB hosszú távú forint- és devizabetét-besorolása „Ba2”-re módosul „Ba1”-ről, az MKB ugyanezen osztályzata „Ba3”-ra „Ba2”-ről. A Moody's emellett rontotta az OTP, az OTP Jelzálogbank, a K&H és a Budapest Bank devizabetét-osztályzatait „Ba2/Not-Prime”-ra az eddigi „Baa3/Prime-3”-ról, valamint az Erste Bank Hungary hosszú távú devizabetét-besorolását „Ba2”-re „Ba1”-ről. A cég leminősítette az OTP és az OTP Jelzálogbank forintbetét-osztályzatát is „Ba1/Not-Prime”-ra „Baa3/Prime-3”-ról, az OTP devizaadósi osztályzatát „Ba1”-re „Baa3”-ról, és alárendelt adósi osztályzatát „Ba2”-re „Ba1”-ről.

A Moody's a kereskedelmi bankokkal kapcsolatos minősítői lépésekkel kapcsolatban megjegyezte, hogy jóllehet e döntések a magyar kormány besorolását és a devizabetéti országplafont tükrözik, azonban az érintett bankok összes osztályzata továbbra is leminősítési felülvizsgálat alatt marad. Ez a felülvizsgálat október 4-én kezdődött, a Moody's azzal kapcsolatos aggodalmai miatt, hogy a kormány gazdaságpolitikai döntései - köztük a devizaalapú jelzáloghitelekkel kapcsolatos intézkedések - miként érintik ezeket a pénzintézeteket - áll a cég pénteki elemzésében.

Budapest is bóvli lett

A hitelminősítő Budapesttől is megvonta a befektetési ajánlású adósbesorolást: az eddigi „Baa3”-ról egy fokozattal „Ba1”-re rontotta a magyar fővárosra külön megállapított adósságkibocsátói osztályzatát. Budapest új besorolásán is, hasonlóan a magyar szuverén osztályzaton, változatlanul további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás van érvényben a Moody's nyilvántartásában. A Moody's indoklása szerint a lépés tükrözi Budapest és a magyar állam mint szuverén adós szoros kapcsolatát, tekintettel arra, hogy a közvetlen városi adósság 59 százaléka mögött állami garancia van, emellett nem teljesítői keresztzáradékok is érvényben vannak, amelyek erős kapcsolatot teremtenek a város adósságának fennmaradó hányadával is.

Budapest minősítését továbbra is alátámasztja a város megfelelő működési szintű teljesítménye - amelyet sikerült fenntartani még az utóbbi időszak gazdasági válsága közepette is -, valamint a hosszú lejárati profilból és a jó készpénzpozícióból eredően kezelhető adósságszolgálati teher - áll az elemzésben. A besorolás a hitelminősítő szerint ugyanakkor tükrözi az idei évben jelentkező, növekvő költségvetési feszültségeket is, amelyek a Moody's várakozása szerint 2012-ben is fennmaradnak, valamint a magas devizakitettséget és közvetett adósságot. A negatív kilátás érvényben hagyása összhangban van a magyar szuverén adósságra érvényben lévő negatív kilátással, emellett tükrözi az ország költségvetési konszolidációs stratégiájának bizonytalanságát, valamint a kormány magas refinanszírozási igényeivel kapcsolatos aggályokat - áll a Moody's elemzésében. A hitelminősítő közölte, hogy a magyar szuverén adósosztályzat bármilyen esetleges romlása Budapest osztályzatát is lefelé módosítaná.
 

Összesen 202 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
küllő
2011. november 27. 19:45
" elkúrtuk, nem kicsit--nagyon. Európában ekkora böszmeséget országgal még nem csináltak....nyílvánvalóan végighazudtuk az elmúlt másfél évet....teljesen világos volt hogy amit mondunk nem igaz...." ITT TARTUNK MEGINT!!! LEHET TAPSOLNI FÜLKÉSEK !!!!
Öreg
2011. november 27. 14:48
A hozzászólásokat olvasva az alábbiakat látom: a megmondó emberek szerint ha egy kormány az állampolgárainak jelentős részét védi / több mint 800 000 devizahitelesünk van/ az bizony nemzeti szocialista útra tévedt. Ugyanezek szerint elfogadhatatlan, hogy a nyugdíjasoknak szavazati joguk van /mert létszámuk jelentősen befolyásolja a választások eredményét./ Ugyanilyen probléma, hogy a nyugdíjasok egyrésze elvből szocialista/Kádárista/ másik részük a nemzetet többre tartja az izmusoknál, miközben mindkét csoport áldozatokat is hajlandó vállalni azért, amiben hisz. Eközben megmondó embereink- akik máér uralják ezt a fórumot is, mert a nap minden szakában hadra / foghatók / nyilván nem 60 feletti nyugdíjasok, tehát korkedvezményes nyugdíjasok, akik meggyőző érveibent a Tsz-szervezések ideológiáját keverték a szadesz önérdekelt ideológiájával . Boldogult Gerő és Révai elvtársak nemzetellenessége szólal meg általuk. Akkor már inkább halmozzon hibát hibára a mai kormány de ezekből az emberekből- és főleg a vágyaik teljesüléséből- nem kérek.
Tikva
2011. november 27. 13:35
"Beégett a Moody's Olvasson többet a témában! Botswana, leminősítés, Moody's, ATV, belföld, külföld. 2011. november 25. 16:31 Magyarország helyett Botswana leminősítéséről küldtek információkat az ATV-nek." Ennyit erről...
Talon Karrde
2011. november 27. 12:35
FHB MKB OTP OTP Jelzálogbank K&H Budapest Bank Erste Bank Hungary Én nemtom ebből melyiknek az anyja nem magyar, talán az Erste, de ezt azért is csináljhaták, hogy ne kelljen adni nekik pénzt a felTőkésítéskor.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!