A tervezettnél 90-120 milliárddal többet kell spórolni jövőre

2011. augusztus 17. 13:35

Három helyett kétszázalékos GDP-bővülést jósolnak a makroelemzők következő évre. Ennek értelmében jövőre 90-120 milliárd forinttal nagyobb államháztartási hiány várható.

2011. augusztus 17. 13:35

Lehetetlenné vált elérni a jövőre kitűzött három százalékos gazdasági növekedést, márpedig a kormány arra számított, hogy annál nem lesz kisebb a GDP-bővülés üteme - állították makroelemzők az Origo kérdésére válaszolva. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője múlt héten másfél százalékos növekedést valószínűsített, Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője két százalék körüli bővülést jósolt.

A gyengébb gazdasági teljesítmény két csatornán is megnehezíti a Brüsszel felé a konvergenciaprogramban vállalt, a GDP 2,5 százalékára rúgó költségvetési hiánycél teljesítését: egyrészt az eddig gondoltnál kevesebb lesz az adóbevétel, másrészt a GDP-arányos deficitterv a kisebb GDP miatt forintban mérve kisebb hiányt tesz lehetővé.

A kormány által reméltnél egy százalékponttal kisebb, három helyett kétszázalékos GDP-bővülés átlagosan a GDP 0,3-0,4 százalékával rontja a költségvetési egyenleget, így jövőre 90-120 milliárd forinttal várható nagyobb hiány. Ennyivel kell növelni a Széll Kálmán-tervben 550 milliárd forintosra ígért, de a konvergenciaprogramban ennél valamivel nagyobbra tervezett kiigazító csomagot. Ez annál a 600 milliárdnál is nagyobb egyenlegjavítási igényt jelent, amit a jegybank július közepén látott szükségesnek - írja az Origo.

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
HSL
2011. augusztus 18. 00:44
nem kell pampogni, minden sokkal jobb, csak még nem érezzük
realista
2011. augusztus 17. 16:42
A nyugati társadalom már régóta hitelből él, azaz azt költi el amit a jövőben meg fog termelni - vagy még akkor sem. Nyilvánvaló, hogy ezt már nem lehet sokáig játszani, és óriási bukta lesz belőle. A korábban kialakult kapitalista rendszer életképességét, versenyképességét, és hosszútávon fennmaradását az alábbi fő alapelveknek köszönhette: 1. Megbízhatóság 2. Stabilitás 3. Önszabályozás 4. Üzleti tisztesség 5. A hosszú távra tervezés A mai globál-kapitalista rendszerre ezek közül egyik sem jellemző, egyetlen motiváció a gátlástalan haszonszerzés lett.
már foglalt
2011. augusztus 17. 15:53
tehát az ortodox matek az, ha olyan számokat mondogatsz, amiknek a harmada teljesül, kezdem már érteni... és mivel ők ezt előre megmondták(bár a harmada titok volt), ezért teljesül az is, h vége a nyugati világnak. De ennek is csak a harmada teljesül, vagyis eltűnik a felelőtlen hitelezgetés, vagy valami ilyesmi. hú, hát ezt tényleg jól kitalálták... ui.: azé dobj egy kommentet légyszí ha vége a világnak
flo
2011. augusztus 17. 15:36
Orbán beszédében azt hozza, ami várható volt. Megint a múltra mutogat: "Orbán felkérte a gazdasági minisztert, készítsen jelentést arról, hogyan jutottunk el a támogatott forinthitelektől a kockázatos devizahitelekig. Megnevezik a felelősöket a dokumentumban." És ha megnevezik őket, attól eltűnik a probléma? Szánalmas és az embereket hülyének néző hozzáállás.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!