Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
A szerdai kormányülésen döntenek a népegészségügyi termékdíjról, az erről szóló tervezetet akár még aznap be is nyújthatják. A rendelkezés várhatóan szeptembertől lép életbe, de a zsíros és tartósítószert tartalmazó élelmiszerekre nem vonatkozik.
A hamburgeradónak is nevezett népegészségügyi termékdíjat a túlzott cukor-, só- és koffeintartalmú ételek után kell majd megfizetni - írja a Népszabadság. A lap szerint ezek körébe tartozik a chips és a kóla, a jégkrémek, levesporok és az energiaitalok mellett a legtöbb édesség, csokoládé és lekvár is. A zsíros, vagy tartósítószert tartalmazó ételek hiányoznak a tervezetből.
A törvényjavaslatról a szerdai kormányülésen hoznak döntést, s ha ott megkapja a kabinet támogatását, akkor még aznap be is nyújthatják egyéni indítványként. A rendelkezés ősztől léphetne hatályba, az adó az Egészségvédelmi Alapba folyna be. Az egészségtelennek talált üdítők után a gyártónak az idén előbb tíz, majd jövőre literenként 15 forintot kell fizetnie, az energiaitaloknál háromszáz forintot, a chipszek, snackek esetén kilogrammonként 400 forintot, míg az étkezési porok után kilogrammonként 500 forint lenne az adó.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) úgy véli, hogy a megadóztatott termékek ára emelkedni, értékesítésük mennyisége pedig csökkenni fog. A Napi Gazdaság elemzése szerint az adó a várhatónál jóval kisebb mértékben fogja növelni az egészségügyi célra fordítható bevételeket. A lap szerint a költségvetésnek nem lesznek számottevő mértékű többletbevételei, mert a termékadóval sújtott termékek utáni áfa- és más adóbefizetések a visszaeső értékesítési mennyiség miatt csökkenni fognak. Emellett úgy vélik, az intézkedés a feketézést is erősítheti.