„A rezsicsökkentés egy szent tehén” – Nagy Attila Tibor szerint ezen múlhat Magyar Péter sikere
Az elemző az Indexnek nyilatkozott.
Nem támogatja a választójogi korhatár leszállítását a miniszterelnök. Orbán Viktor a Kossuth Rádióban elmondta, a tényleges életfogytiglan alkotmányba foglalására azért van szükség, mert a Btk. rendelkezését itthon és külföldön is támadják. A miniszterelnök a kétkamarás parlamentet elvetett megoldásnak nevezte.
Láthatatlan, demokratikusan el nem fogadott alkotmánynak nevezte a hatályos alaptörvényt Orbán Viktor az MR1-Kossuth Rádiónak adott interjújában. Orbán úgy véli, az 1989-es alkotmány szégyenlős és tökéletlen lett, a rendszerváltás óta pedig egyre több gyengesége került napvilágra. Orbán Viktor szerint az új alaptörvény orvosolni fogja az elmúlt húsz év legnagyobb hibáit. A kormányfő elmondta, az új alkotmány tisztázza, a jogokkal kötelezettségek is együtt járnak.
Az alkotmányozás folyamatában a kérdőívek mellett civilek, zöld szervezetek, az Alkotmánybíróság elnöke, és a Magyar Tudományos Akadémia is kezdeményezéseit és javaslatait is összegyűjtötték. A miniszterelnök elmondta, továbbra is azon van, hogy az utolsó pillanatig a lehető legnyitottabb legyen az alkotmányozás.
A választójogi korhatár 16 évre való csökkentésének a kormányfő nem híve, ám a gyermekek után járó plusz szavazati jog kérdésére évek múltán visszatérne. Nem szabad azonban olyan megoldást választani, amit az emberek nem éreznek magukénak, így a változtatásról egyelőre le kell mondani – fogalmazott.
Orbán Viktor szerint a határon túli magyarok szavazati jogával kapcsolatban az új alkotmány tervezete többféle rendezésére nyújt esélyt: az sem volna alkotmányellenes, ha nem kötnék lakóhelyhez a szavazati jogot. A tényleges életfogytiglani büntetés Btk-ban már meglévő lehetőségének alkotmányba foglalásáról elmondta, annak indoka, hogy ez a szabály ostrom alatt áll belföldön és külföldön is.
Azon javaslat kapcsán, hogy a gyermekvállalás költségeit a közteherviselésnek figyelembe kell vennie, Orbán Viktor úgy fogalmazott: „A mi fölfogásunk szerint a dolgozó családosok erőfeszítéseit úgy tudja leginkább elismerni a kormány, úgy tud leginkább kiállni a családok mellett, hogyha világossá teszi, hogy a gyermeknevelés költségeinek bizonyos része nem képezi az adó alapját.”
Súlyos dilemmának számító kérdésként értékelte a kormányfő a polgármesteri és országgyűlési képviselői munka összeférhetetlenségére vonatkozó javaslatot, amelyet azonban a kétszáz fős parlament miatt támogat. A kétkamarás parlament ötletéről a kormányfő azt mondta, elvetett megoldás.
A miniszterelnök szerint a kormányzat célja, hogy mindenkinek könnyebb és biztonságosabb legyen az élete, alacsonyabb számlákkal, magasabb fizetéssel, ám szerinte az egyes társadalmi rétegeket nem egyszerre érik el a közös felemelkedés eredményei. Orbán Viktor kiemelte, hogy a szegények ugyanolyan fontosak, mint a jómódúak, nem lehet vagyoni helyzetük alapján szembeállítani az embereket.