Brüsszel bírálja a nyugdíjtervet

2010. november 26. 09:18

Aggályos, ha a pénztárakban felhalmozott vagyonból folyó kiadásokat finanszíroznának - mondta a Világgazdaságnak Olli Rehn uniós gazdasági és monetáris biztos szóvivője.

2010. november 26. 09:18

Aggályosnak tartja Amadeu Altafaj Tardio, az uniós gazdasági és monetáris biztos szóvivője, ha a pénztárakban felhalmozott vagyonból folyó kiadásokat finanszíroznának. Altafaj Tardio úgy véli, Magyarországon a kormány tervei a kötelező magánnyugdíjpénztári pillér teljes megszüntetésének szándékát tükrözik. „Bár a nyugdíjrendszerek működtetése tagállami hatáskörbe tartozik, a bizottság több ponton is problémásnak tartja a magyar elképzeléseket” – szögezte le a szóvivő.

Altafaj Tardio szerint a nyugdíjreform végrehajtásának módja is problémákat vet fel. A bizottság úgy látja a választás „nem annyira szabad, mint ahogy eredetileg kinézett”. „A magánnyugdíjalapok a hazai pénzpiacok elmélyítésében is hasznos szerepet játszanak, amelyet nem tudnának továbbra is betölteni, ha aláásnák az életképességüket” - tette hozzá Altafaj Tardio. Megjegyezte továbbá, a nyugdíjreform mellett a bizottság több, Magyarország intézményi berendezkedésével kapcsolatos változást és javaslatot is aggályosnak tart, mivel azok „független intézmények számára tehetik lehetetlenné az értelmes felügyelet gyakorlását”.

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
k33
2010. november 26. 13:23
Érdekes amikor kötelezővé tették a magánnyugdíj pénztárat az újonnan munkába lépőknek akkor nem beszéltek szabad választásról.
papika
2010. november 26. 11:56
A Figyelőnek pedig adok egy jó pontot. Az első gazdasági portál, ahol megjelenik egy elemzés, hogy a kormány döntésének mik a pozitív és mik a negatív oldalai. Nem pedig hogy Matolcsy hülye, lop és romba dönti a forintot (amikor a zloty tökugyanazt a pályát írja le mint a forint, de ez nem zavarja a kitűnő portfolio.hu-t vagy napi.hu-t). De erre is két napot kellett várni. http://www.fn.hu/makro/20101125/jo_is_kisulhet_allamositasbol/
drieno
2010. november 26. 11:52
a "szabadversenyben a másikkal kibaszásból gazdagodok meg" felfogás "demokrata" híveinek figyelmébe ajánlom a "kötelező magánynyugdíjpénztárak rendszere" kifejezésből a "kötelező"-t ezen kívül meg azt, hogy a nyugdíjuk 75%-át meg az állam fizette volna, természetesen az aktuális járulékokból, vagy ha bból nem megy, az adóbefizetésekből, vagy ha abból sem megy, akkor hitelekből vagy értékpapírkibocsátásból mennyire demokratikus ez a "magángondoskodásnak" hazudott rendszer, amikor főleg a többiek befizetéseire épít, és a zöm kifizetését mégiscsak az államra hagyja? miközben külföldön a mnyp fenntartási költség 0,9%, addig az itthoni cégek 4,5 - 6% közötti fenntartási költségekkel működtek! közben meg lehúzták az államtól az államkötvények után járó osztalékot v. kamatot, így az állam pénzeit duplán lekötve - az állam nyugdíjcélú bevételei aktuálisan a mnyp befizetésekkel csökkentek, ugyanakkor meg a nyugdíjakat csak fizetni kell a kevesebb bevételből - az államadósság kárára, ezért az államnak vagy hitelt kellett felvennie, vagy állampapírokat kellett kibocsátani komoly hozamokkal, hogy legyen, aki megvegye azokat... és ha netán a pénztárak eltapsolnák a vagyont - mert megint lesz tőzsdeesés, az nem kérdés, és a akkor megint elértéktelenednek átmenetileg az állampapírok is- , akkor megint csak az állami garancia lépne be- hehe, és akkor harmadszor is meg lennének fejve az adófizetők.... az is legyen világos mindenki előtt, hogy mindennek a költségeit az adófizetők, azaz mi mindannyian fizetjük meg, folyamatosan - amikor sikeres állami kötvénykibocsátásról hallunk, akkor az örömujjongás helyett inkább össze kéne borzadnunk, mert azt jelenti, hogy megint nincs elég pénz a büdzsében a folyó kiadások finanszírozására, az adófizetőknek megint komoly kamatokat kell majd kitermelniük, miközben az eu úgy látszik, hogy ezt a gyakorlatot, ami évente komoly összegekkel terheli a büdzsét, azaz minket, direkt szereti és fenn kívánja tartani! remélem, a soros elnökség során lesz lehetőség arra, hogy az eu egyes bürokratáinak működés és életellenes gyakorlatát sikerül fókuszba állítani és átszabni - egyelőre az országban működő nyugdíjrendszer működtetése belügy - majd ha itt fizet adót meg járulékot, indulhat a választáson, és ha nyer, hozhat ellentétes értelmű jogszabályt
bini
2010. november 26. 11:00
Mutas már olyan EU tagállamot (bövités elötti), ahol az állami nyugdíjkassza egy részét, vagyis a befízetett járulékokokat kiszervezték magánkézbe kezelés céljából, minden garanciális feltétel nélkül. A magán vagyont ott valahogy másképpen képezik, s mást is jelent. Ez nálunk valahogy másképp történik már húsz éve. Itt valahogy lopással, trükkel az állam hathatos segitségével a közvagyont átjátszák magán kezekbe, s ha valaki ezt vissza akarja terelni a közösségi vagyonba, akkor a tulajdon szentségére hivatkozva még a trükkös tolvajok vannak felháborodva.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!