Támogatás a méhészeknek

2010. szeptember 14. 17:16

Az Unió nagyvonalúan támogatja a méhészet fejlődését: a következő három évben hatmillió euróval fejelik meg az eddig is 26 millióba kerülő támogatási keretet. Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke örül a támogatások növekedésének. Elmondta: a program keretében egymilliárd forintot költhettek el magyar méhészek az elmúlt három évben.

2010. szeptember 14. 17:16

Az Európai Bizottság a méhészeti termékek termelésének és forgalmazásának javítására irányuló nemzeti programok keretében 2011 és 2013 között 32 millió eurónyi támogatást nyújt a méhészeknek. Ez az összeg hatmillió euróval magasabb a 2008 és 2010 között folyósított összegnél.

A nemzeti programok keretében a többek között a varroatózis elleni védekezésre, a vándorméhészet ésszerűsítésére, valamint a kaptárak állománypótlásra is lehet pénzeket igényelni. Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke örül a támogatások növekedésének. Elmondta: a program keretében egymilliárd forintot költhettek el magyar méhészek az elmúlt három évben.

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kérdés
2010. szeptember 15. 13:58
Én nem nézek tv-t. Viszont gazdaképzőbe jártam ippeg, amikor BEZÁRT az utolsó magyar cukorgyár. Olyan bambafélén reagált rá a tanárság. Tavalyelőtt. Tavaly pedig kiemelt eus támogatást kapott a CUKORGYÁRTÁS. Állítólag a németek ügyesebbek voltak. Biztos, jobb a terméshozam, a klíma, meg a talajadottság....mer' a holland csávázott vetőmag, ugye, előírás már hozzá. A gyógynövény, még rosszabb helyzetben van. Semmi, de semmi támogatás, sem felvásárlási igény, szervezettség nem kötődik hozzá. Tehát, sorvad, ahogy köll, hiába lenne egyre nagyobb igény rá. Más országokban adnak külön támogatást hozzá, így a gyógynövénytermesztés felfejlődhet. Mi lesz a természetes következmény? Itthon elkorcsosul, teljesen külföldi felvásárlásra szorul az ipari előállítás. Vissza a méhekhez. Akár 30%-kal is nagyobb lehet ott a termés, ahol a méhecskék besegítenek a porzásnál. Mi a közös mindebben? Az, hogy a minősége a gyógynövénynek, a belőle gyűjtött méznek, Magyarországon kíváló lehetne. Ki tudja, mennyivel gyengébb a minősége a nagy lengyel pampákon, nagyüzemben termelt máknak, mint a hagyományos, vegyes kultúrában neveltnek? Mégis behozzuk. Mivel elsorvad, ill. épp hogy vegetálgat mindegyik szakma, ezért teljes teret biztosítanak a kereskedelemnek, szabad utat a behozatalnak. Nincs ez rendjén. Úgy 150 éve még a fél világot Magyarország látta el gyógynövényekkel. Épp a kíváló adottságok miatt, kíváló hatóanyagú készítményekkel. Ilyen virágmezőről vajon milyen pollent és milyen nektárt gyüjthetnek a méhek? S milyen lehet a belőle készült méz minősége?
kérdés
2010. szeptember 15. 10:20
Kínos. Nem az eu-tól, -ra kéne hagyatkozni. Akárcsak gyógynövény ügyben. Valamiért úgy rémlik, mire Mo észbekap, addigra a nagyok lehalásszák, maradék nélkül, ismét. Gondoljunk csak arra: mire bezárt az utolsó magyar cukorgyár, addigra kapta meg a cukorgyártás az eu-tól a kiemelt támogatást.
drienovác
2010. szeptember 15. 07:55
A támogatás megint a gyógyszeriparhoz fog vándorolni, az atka elleni védekezés fel is emészti. Ráadásul a méhek elképesztő mennyiségű haszonnövény porzását végzik, elvesztésük beláthatatlan következményekkel járna. A vegyi háborút pedig elveszítettük az atkák ellen.... http://www.nol.hu/tud-tech/lap-20090321-20090321-8
WonderCsabo
2010. szeptember 14. 18:05
Azt is el kéne érni, h. itthon a boltok ne a kínai szar mézet forgalmazzák, az emberek meg ne az olcsó kínait vegyék...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!