Zöld bankot hozna létre Orbán

2010. február 09. 07:17

Panelprogramot, és energiatakarékossági intézkedéseket finanszírozna.

2010. február 09. 07:17

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
honphibu
2010. február 10. 11:38
Shrek-esedik az ország!
lastres
2010. február 10. 11:09
Mondjuk ez így vicces: "A már kidolgozott konstrukció" vs "az még nem dőlt el, hogy a „zöld bank” egy teljesen önálló intézmény legyen-e, vagy a Magyar Fejlesztési Bank egy szakosított intézete." Akkor mi is van kidolgozva? :)) Egyébként jobb lenne egy nem banki konstrukció, hanem egy visszatérülő (klímavédelmi) alap (ahogy az MTVSZ javasolja), mert amit az MFB jelenleg művel a megújulós projektekkel, az nem túl biztató. Meg egy bankot mindig drágább fenntartani, mint egy nonprofit alapot. (lásd 87 milliós végkielégítés. Abból 50 lakást lehetett volna felújítani...) De azért személy szerint örülök, hogy Orbán zöldül.
hajduj
2010. február 10. 07:12
Az lemaradt, hogy a már létező Z.Bank koncepciókban az alapító tőként túli forrás a támogatásból áll, ami jelen esetben a CO2 kvóta értékesítéséből befolyó pénz, EU források, és lokális fejlesztési támogatások. Aki jól csinálja, ezt az ügyet nem engedte át a kereskedelmi bankok harácsszerzésének. Erre persze törvényi szabályozás kell. Osztrák pénzügyes barátaim 2004-ben azért jöttek Magyarországra, mert az általuk használt modell szerint az itteni trehány energia gazdálkodás, korszerűsítése már jó üzlet. Ugyanakkor 2006-ban GyF újraválasztása után, a műszaki háttér a földhöz csapta kalapját és a 2 évi eredménytelen munka után kivonult. Egyrészt belefáradt a tudatlan, korrupt, politikai gyakorlatba, másrészt azt mondta, hogy ahol egy GyF újabb lehetőséget kap, ott igen nagy baj van. Érdekes, igaza lett. Az energia racionalizálás értékéről csak annyit, hogy a Bp XVIII. kerületben a közintézmények korszerűsítése a kerületnek 1 milliárd Ft-ot tud hozni évente. Ennek finanszírozására, még a múlt évben egy kötvénykibocsátás szervezését határozták el. De bármelyik kistelepülés sok ezer-százezer-millió Ft-ot tud ezzel a fejlesztéssel visszaszerezni. Ami ugyan nem a büdzsében jelentkezik elsősorban, hanem abban, hogy a fejlesztések nagy számú kisvállalkozást tudnak munkával ellátni. Itt van kérem a munkahelyteremtés egy része, meg a vállalkozásfejlesztés is. Ezzel ha recsegve is de megmozdulhat a gazdaság hazai rozsdás kereke. A Z.Bank a magyar bank.
hajduj
2010. február 09. 22:59
Kettes, OK. Ez úgy működik, hogy a ma korszerűtlen energetikai környezetben élő ember (a környzeten érts, minden olyan eseményt amikor energiát fogyasztasz, fűtesz, melegítesz, világítasz) mondjuk havonta fizet a fogyasztásáért, mondjuk 20.000.-Ft-ot. Így neki ez évente 240.000.-Ft-jába kerül. Jelenleg egy elfogadható technológia módosítás kb 30-50% megtakarítást eredményez. Ez havonta 6-10.000.-Ft megtakarítás, ami évi 72-120.000.-Ft megtakarítás. A beruházás értéke kb 1,5 millió forint, amiből legalább 500.000.-Ft-ot ad az állam. Marad 1 millió, amit a megtakarítás terhére kell megfizetni, úgy hogy a Z.Bank előfinanszírozza a beruházást, a megszámolt 1 milla, megfizetésre pedig úgy kerül sor, hogy az érintett a szolgáltatónak tovább fizeti a fogyasztás eredeti árát, alapdíj + tényleges fogyasztás formában, mindaddig, amíg a banki befektetés meg nem térül. A jelen példában ez egy 9-12 év. A gyakorlatban tudható, hogy az energiafogyasztás ára részben magasabb, mint amit leírtam, másrészt a nagyobb csoport (társasház) esetén a beruházás költséghatékonyabb, egyszóval a változást az állampolgár akként érzékeli, hogy kb 5-7 évig az energia költségei csak kicsit csökkennek, majd nagyobb mértékben. Nála hitelként, jelzálogként banki teher nem jelenik meg. A lényeg az egyharmados állami támogatás, az egyharmad, fél megtakarítás, valamint a banki előfinanszírozás. A Z.Bank léte azért lényeges, mert ez a kedvezményeket és támogatásokat (EU) szétosztó finanszírozó pénzügyi vállalkozás nálunk a kereskedelmi banki rendszerben nem találta meg a helyét, hiszen itt egy muszlim-banki tevékenységről van szó. Csak annyi kiegészítést, hogy a muszlim szabályok szerint a bankok nem szedhetnek kamatot, csak kezelési költséget számolhatnak fel. A nálunk lévő kereskedelmi bankok kamatot is meg kezelési költséget is felszámolnak :-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!