A röpködő békegalamb hete
Nem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e tényleges, konkrét magyar javaslat a tűzszünetre.
Az amerikai nagykövet lépéseiről és Európa gazdátlanságáról is kifejtette véleményét az SZDSZ egykori elnöke a Mandiner Reakció adásában.
„Gyöngyösi Márton meghívása a széderestre egy kapitális baklövés, ezt nem lett volna szabad megtenni az amerikai nagykövetnek” – mondta Fodor Gábor, az SZDSZ korábbi elnöke a Mandiner Reakció legutóbbi adásában. David Pressman minapi sajtótájékoztatójára reflektálva Fodor úgy fogalmazott, rosszabbra számított a bejelentéssel kapcsolatban. A budapesti központú Nemzetközi Beruházási Bank több vezetőjének és magyar alelnökének, Laszlóczki Imrének amerikai szankciós listára tétele nem olyan drámai ügy, viszont egyértelmű üzenet Magyarországnak.
Szerinte az Egyesült Államok „nem nézi jó szemmel az orosz-magyar kapcsolatokat, de nem akarja törésig vinni a dolgokat”. Elmondta, személy szerint mindig próbálja védeni, illetve megérteni az Egyesült Államokat a túlzásokba eső és ingerült felszólalásokkal szemben. Úgy gondolja, az USÁ-nak kulcsszerepe volt abban, hogy mi szabadságban élünk. Jelenleg viszont ő is számtalan kül- és belpolitikai hibát tud megfogalmazni a Joe Biden-féle adminisztrációval szemben, sőt, „tőlem távol áll ez a kormányzat”.
Ugyanakkor szerinte nem az elmúlt 2-3 év alapján kell megítélni Amerikát, „hanem az elmúlt évtizedek alapján, ahogy ránk, Közép-Európára és Magyarországra hatott, és abban pedig nagyon pozitív volt a szerepe”.
Az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének támogatásával plakátkampány indult, amelyen a „Ruszkik Haza” felirat szerepel magyarul és oroszul is. A plakát rájátszik az 1956-os szabadságharc hőseinek jelmondatára, ezzel párhuzamba állítja azt az orosz-ukrán háborúval. Az SZDSZ volt elnöke ezzel kapcsolatban elmondta,
van némi nyomásgyakorlás az amerikai nagykövetség plakátkampányában”, de itt az a nagyobb probléma, hogy a magyar kormány másik irányba megy el az orosz-ukrán háború kérdésében.
Szerinte hazánk külpolitikailag elszigetelt, mivel még legközelebbi szövetségeseink, a visegrádi négyek is más álláspontot képviselnek a háború kérdésében.
Folytatva az amerikai plakátokkal kapcsolatos gondolatmenetét, elmondta, hogy a jelenlegi és az 1956-os helyzet teljesen más. Szerinte 1956-ban jogosan lehetett arra számítani, hogy az Egyesült Államok nem avatkozik be a forradalomba, mivel abban az esetben atomháború is lehetett volna. „Egészen más a történelmi szituáció, mint 1956-ban, és ebben nem lehet az Egyesült Államoknak szemrehányást tenni.”
***
Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban még hozzátette, evidencia, hogy a nemzeteknek joguk van saját magukról, a saját jövőjükről dönteni. Oroszország Fehéroroszországot és Ukrajnát is saját érdekszférájának tekinti, amely nem lehet alapállapot, az említett nemzeteknek joguk van a szabadsághoz és jövőjük önálló alakításához. Szerinte az Egyesült Államok nem tehető felelőssé sem a háború kirobbantásában, sem azért, mert próbál segíteni Ukrajnának nemzeti függetlensége megtartásában.
Ismeretes: Gyöngyösi Márton, a Jobbik-Konzervatívok elnöke is részt vett az amerikai nagykövet által szervezett széderesti vacsorán. Diplomáciai hiba volt, hiszen a meghívás sokakból keserű indulatokat váltott ki okkal: Gyöngyösi hírhedt, 2012-es országgyűlési antiszemita tartalmú felszólalásában elmondta, ideje lenne listázni a zsidó származású képviselőket, mivel ők nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek. Szerinte a világon az egyik legfelkészültebb diplomáciai karral az Egyesült Államok rendelkezik, ezért is nagyon meglepő ez a meghívás.
A politika olyan műfaj, ahol hitelesnek kell lenni, „végig kell menni a purgatóriumon, hogy tényleg meg tudd mutatni az őszinte változást” – tette hozzá Fodor Gábor. Ez Gyöngyösi Márton esetében nem történt meg. Az ilyen hivatalos jellegű vacsoráknál érdemes odafigyelni a politikai diverzitásra is, ugyanakkor ez a meghívás szerinte nem bír semmiféle üzenettel, mivel jelenleg a Jobbik nem politikai tényező Magyarországon. Arra világított rá, hogy
Emmanuel Macron francia elnök Kínában tett látogatást a napokban, ahol a nyugati közvélemény számára meglepő nyilatkozatot tett, szerinte nem szabad Amerika „vazallusává” válnunk, valamint Európa feladata saját stratégiai autonómiájának létrehozása. Fodor Gábor kifejtette, Macron a jövőre tekintettel építi saját imázsát, és a háttérben a Franciaország és az Egyesült Államok közötti politikai feszültség húzódik. Szerinte „most érkezett el oda, hogy akár konfliktust kellene vállalnia az amerikai elképzelésekkel szemben”. Hozzáfűzte, Angela Merkel volt német kancellár távozása óta gyakorlatilag gazdátlan Európa, és Németország elvesztette vezető szerepét.
Fodor Gábor megemlítette azt is, hogy Macron szavai nagyon hasonlítottak Orbán Viktor magyar miniszterelnök pár évvel ezelőtti megállapításaira. Szerinte viszont ahhoz, hogy a magyar miniszterelnök megállapításai érvényre jussanak, kellenek szövetségesek, mivel mi magunk egyedül nem tudjuk végrehajtani.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán