Orbán Viktor: Zelenszkij elutasította a karácsonyi tűzszünetet
Az ukrán elnök nem fogadta el a magyar ajánlatot.
A világ gyors ütemben fegyverkezik: a globális katonai kiadások immár nyolc éve folyamatos növekedésben vannak.
„Sok szó esik arról, hogy Ukrajna mennyi fegyvert kap nyugati partnereitől támogatásként, de arról nem igen, hogy egyébként maga Ukrajna mennyit költ a háború óta a hadseregére. Ukrajna rengeteget köszönhet a nyugati támogatásoknak, de fontos kiemelni, hogy 2022 februárja óta az állam is rengeteg pénzt fordít az ütőképes hadsereg fenntartására: Európában konkrétan az 5. helyen van katonai kiadásokban Oroszország, Nagy-Britannia, Németország és Franciaország után.
Ez még önmagában nem mond sokat, de nézzük a meglepő számokat a svéd SIPRI intézet április végén publikált legújabb, tavalyi évre vonatkozó adatait:
Ukrajna katonai kiadásai 2022-ben 640%-kal nőttek (!!!) az előző évhez képest. Összesen 44 milliárd dollárt költöttek - összehasonlításul, a nagyságrendekkel komolyabb gazdasági képességekkel rendelkező Németország és Franciaország 55 illetve 53 milliárd dollárt. Ez óriási összeg az ukrán gazdaság számára.
Így a háború miatt csak a katonai kiadások 34%-kal terhelték meg az ukrán GDP-t. Tehát tavaly az ukrán állam kiadásainak a harmadát költötte a hadseregére. A nyugati támogatásokon felül. A tisztánlátás kedvéért: 2021-ben Ukrajna még csak a GDP-je 3,2 százalékát költötte a hadseregére (így is kb. a dupláját GDP arányosan, mint a legtöbb európai NATO tagország).
Összehasonlításképpen Oroszország tavaly 86,4 milliárd dollárt költött a hadseregre, ami az előző évhez képest egy 9,2%-os növekedést jelent.
Ukrajna háborúban áll, a katonai kiadások ilyen drasztikus növekedése érthető. De globálisan a trend hasonló - egyre inkább csúszunk bele egy nemzetközi fegyveres konfliktusba. Az európai országok katonai kiadásai 13%-ot nőttek egy év alatt. Ukrajna után Európában a legnagyobb, 36%-os növekedést Finnország produkált, amely áprilisban a NATO legújabb tagja lett. A legtöbbet persze továbbra is az Egyesült Államok fordít a hadseregére: a világ összes katonai kiadásainak a 39%-a önmagában az Egyesült Államokra esett.
A világ gyors ütemben fegyverkezik: a globális katonai kiadások immár 8 éve folyamatos növekedésben vannak. Egyre több a hasonlóság az első világháború előtti nemzetközi fegyverkezéssel. És persze ismerjük a drámák alapszabályát: ha egy puska lóg a falon, akkor az előbb-utóbb el fog dördülni.”