Nincs kegyelem: mostantól egyetlen nagy orosz költő nevét sem viselheti utca Kijevben
Átnevezték az orosz költőkről elnevezett utcákat az ukrán fővárosban.
Tudomásul kell vennünk, hogy az elszakított magyar nemzetrészek Európa és az USA problémalistáján mindig a legutolsó helyen lesznek.
„Valamikor az 1991-es év egy reggelén azzal a hírrel kereste fel az Ukrajna közigazgatási területén élő embereket az ugyanitt ideiglenesen állomásozó politikai és gazdasági elit, hogy mostantól nem a Szovjetunió állampolgárai többé, hanem a független Ukrajnáé.
Miután a Szovjetunió fennállásának minden pillanatában egy nagyon pocsék hely volt, ez a fejlemény nem traumatizálta a lakosság túlnyomó többségét, sőt, javíthatatlan optimizmusról tanulságot téve talán még valami javulásban is reménykedni merészeltek. És az sem viselte meg őket különösebben, hogy javulás nem lett; szegények megszokták már, hogy ha nem halnak éhen és nem jön senki megölni őket, akkor már a lehető legjobb világban vannak.
Ukrajna egyébként egy elfogadható természeti adottságokkal rendelkező ország, a lakosai dolgozni is hajlandók; a helyzet tehát nem lett volna eleve reménytelen, ha a hatalom és minden értékes nem került volna a legmocskosabb gazemberek kezébe. A kedves olvasó képzelje el a magyar rablóprivatizáció százszorosát egy nálunk sokkal szegényebb országban. Az Ukrajnában ideiglenesen állomásozó, magát csak ütemkéséssel ukránnak maszkírozó, szinte mindig csak oroszul beszélő elit egy egészen remekül kirabolható ország tetején találta magát. A nagyralátó ukrán nacionalizmusnak egy olyan országot kellett belaknia, amelyben nem igazán rendelkezett nyelvi és kulturális többséggel. Évszázadok óta oroszok lakta és a Szovjetunió idején eloroszosodott területek kerültek a hatalmuk alá, amelyekről senki sem gondolhatta komolyan, hogy nem okoznak később még hatalmas problémákat.”
A nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/AP/Rodrigo Abd