Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Merkel szabad szobájába? Magyarországra? Iránba? Schröder törökországi kúriájába? Musk űrhajójára?
„Merkel tartalék szobája Berlin-Mitte-ben
Előnyök: A forradalom idején a bolsevikok elől menekülő cáristáktól kezdve a Putyin egyre inkább cári Oroszországa elől menekülő ellenzékiekig Berlin régóta mágnesként vonzza az orosz diaszpórát. Bár a berlini ingatlanpiac közismerten szűkös, Putyin fontolóra veheti, hogy egy másik volt német kancellárt is felhívjon: Angela Merkel szerény lakásában lenne hely egy régi cimborának. Bár Merkel barátságban nem veheti fel a versenyt Schröderrel, de mindig is támogatta Putyin energiapolitikáját és a csővezetékeket, és ők ketten akár németül, akár oroszul beszélgethetnének. Putyinnak csak a kutyáit kell otthon hagynia.
Hátrányok: Németország (Franciaországgal, Lengyelországgal és másokkal együtt) saját vizsgálatot indított az Ukrajnában elkövetett állítólagos orosz háborús és emberiesség elleni bűncselekmények ügyében, azzal a céllal, hogy a felelősöket az egyetemes joghatóság mechanizmusa alapján saját bíróságai elé citálja – így Vologya valószínűleg nem ismerkedne meg olyan jól új szobatársával. Ráadásul Merkel a takarékos életmódjáról ismert, ami elég nagy visszalépés lehet az ő aranypalotájához képest.
Haverok: 1/5
Életminőség: 2/5
Kiadatási kockázat: 5/5
Magyarország
Előnyök: Az EU-n belül Magyarország valószínűleg Putyin legjobb menedéke. Orbán Viktor miniszterelnök volt a blokk kitartója, amikor az ukrajnai háborúra válaszul szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben, elutasította a katonai segélyek Kijevbe küldését, sőt, az inváziót követően még gázüzletet is kötött a Kremllel.
Hátrányok: Az EU-ba való belépés rossz ötlet lenne Putyin számára – még akkor is, ha Magyarország az orosz elnök egyik barátságosabb pontja. Budapest jogállamisági visszalépései ellenére az ország aláírta a Nemzetközi Büntetőbíróságot és tagja az európai elfogatóparancs-rendszernek.
Haverok: 2/5
Életminőség: 5/5
Kiadatási kockázat: 5/5
Musk Mars-kolóniája
Előnyök: »Főcsiripelő« Elon Musk úgy tűnik, úgy gondolja, hogy van egy »béketerve« Oroszország Ukrajna elleni háborújának befejezésére. Talán a SpaceX alapítója a pénzét a szája íze szerint is bevethetné, és Putyinnak menedéket adhatna a Mars-kolóniáján – jóval az ICC joghatóságán kívül.
Hátrányok: A SpaceX rakétáin az ülőhelyek nem olcsók, és mindenki tudja, hogy Musk semmit sem ad ingyen. Putyinnak tehát mélyen bele kell nyúlnia a kanapé párnáiba, hogy kifizesse a jegyét. A hírek szerint 55 millió dollárba kerül csak a Nemzetközi Űrállomásra való feljutás – nem probléma, ha az ember a világ egyik legnagyobb nyersanyagexportőrének de facto diktátora; bonyolultabb, ha valaki más irányítja a pénztárcát.
Haverok: 3/5
Életminőség: 2/5
Kiadatási kockázat: 1/5”
Nyitókép: Politico//Giulia Poloni/Source images by Getty and Istock