Oroszország órákon át tartó dróntámadással vette célba Kijevet
Az ukrán fővárosban több mint öt órán át tartott az éjszakai légiriadó nagyszabású orosz dróntámadás miatt.
Szerencsére ahogy Csernobil esetében, úgy ebben az elképzelt szcenárióban is Magyarországot jórészt megvédenék a Kárpátok hegyláncai, ellenben Lengyelország, Románia és persze Ukrajna már nem lenne ilyen szerencsés.
„Antonio Guterres ENSZ főtitkár, illetve a török államfő személyes látogatása ellenére sem csillapodnak az Európa legnagyobb atomerőműve körüli feszültségek, sőt. Miközben az ukrán fél tovább folytatja az Energodar, illetve az erőmű elleni tüzérségi belövéseket, valamint indít öngyilkos drónokat a területre, a felajánlott megoldási javaslatok aligha fogják rendezni a helyzetet. Washington támogatása mellett Kijev nem kíván engedni az erőmű visszaszerzéséből, addig Moszkva saját szempontjából érthető módon nem hajlandó semmilyen demilitarizációra vagy egyáltalán az Energodar környéki területek feladására. Az orosz külügyminisztérium közlése szerint ugyanis Moszkva csapatainak kivonása csak még sérülékenyebbé tenné Energodart.
Ráadásul mindkét oldal egymást vádolja egy nukleáris szennyezéssel járó provokáció előkészítésével
Az ukrán katonai hírszerzés – GUR – szerint Moszkva, az orosz védelmi minisztérium szerint viszont Kijev az, aki augusztus 19-én az erőmű hűtőrendszere, vagy a korábbi elemzéseinkben említett szabad ég alatti elhasznált fűtőelemek tárolókazettái ellen követne el provokációt. Szerencsére maguk a reaktorblokkok nincsenek veszélyben, mivel a tervezés során olyan biztonsági előírások mellett készültek a reaktoroknak otthont adó épületek, amelyek következtében azoknak egy civil utasszállító becsapódását is át kell vészelniük. Ellenben ahogy legutóbbi jelentésünkben már kifej
tettük, a hűtési rendszerek vagy a hálózati betáplálást lehetővé tevő transzformátor állomások sérülése akár vészleállást okozhat. Saját álláspontjuk megerősítése érdekében – valamint vélhetően a drámai hatás kedvéért – mindkét fél az esetleges nukleáris katasztrófa során Európára zúduló radioaktív szennyezést ábrázoló térképet hozott nyilvánosságra. Szerencsére ahogy Csernobil esetében, úgy ebben az elképzelt szcenárióban is Magyarországot jórészt megvédenék a Kárpátok hegyláncai, ellenben Lengyelország, Románia és persze Ukrajna már nem lenne ilyen szerencsés. Igaz ez az ukrán sugárvédelmi gyakorlatok mellett aligha megnyugtató. A lehetséges provokációk, illetve a további támadások fényében érdekes lehet a zaporozsjei orosz adminisztráció terve, amely szerint péntektől kezdődően kvadrokopterek segítségével folyamatos élő közvetítést kíván az erőmű térségéből biztosítani.”
Nyitókép: METIN AKTAS / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP