Miért érdemes a Mandinerben szerepelni?
Azért, mert már alig van hol, ahol érdemes. A Mandiner egy jól szerkesztett, tartalmában figyelemfelkeltő és stílusában, nyelvhasználatában is (többnyire) igényes lap. Miután nem mindig van időm, hogy kiolvassam, félre szoktam tenni a félbehagyott lapszámokat: „majd még el kell olvasnom!” Aztán, mikor már összegyűlik belőlük annyi, hogy reménytelenné válik a terv, akkor szomorú szívvel új ciklust kezdek.
Mire lehetnek a magyarok a leginkább büszkék az elmúlt két évben?
Kezdjük az olimpiai játékokkal: Magyarország sportolói a hagyományainkhoz méltó módon szerepeltek, nemcsak az aranyérmeket vagy a dobogós helyezéseket, de a pontokkal jutalmazott eredményeket tekintve is. Nemcsak örömet szereztek sokmillió magyar embernek, nemcsak elismerést vívtak ki a hazájuknak, hanem – remélhetőleg – nagyon sok fiatalnak mutatnak példát egy olyan világban, amely egyre inkább arról akar meggyőzni bennünket, hogy erőfeszítések, munka, fegyelem és áldozatvállalás nélkül – sőt: értelmes célok nélkül – is lehet élni. Valóban lehet, csak az az élet könnyen unalomba, boldogtalanságba és rosszindulatba fulladhat. Nem mindenkiből lesz olimpikon – még csak élsportoló sem –, de mindenki lehet jó valamiben, amivel a többi ember életét is jobbá teheti, és ami által önmagát is jobban becsülheti. A tokiói olimpia számunkra a nemzeti önbecsülés egy újabb kiemelkedő ünnepévé lett. Köszönet érte a versenyzőknek, edzőiknek, csapattársaiknak, sportvezetőiknek és a szurkolóknak is!
Ugyancsak köszönet illet mindenkit, aki munkájával, hivatásának áldozatos gyakorlásával, türelmével, fegyelmezettségével, mások bíztatásával és támogatásával hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország – világ-összehasonlításban is kiemelkedően – jól kezelte a koronavírus-járvány egészségügyi és gazdasági következményeit egyaránt. Gyakran rosszabb véleménnyel vagyunk önmagunkról vagy a lehetőségeinkről, mint az indokolt lenne. Az olimpiához hasonlóan a világjárvány is lehetőséget adott, hogy másokkal összevetve alkothassunk képet önmagunkról, és nem kell szégyenkeznünk. Türelmesebben, fegyelmezettebben, okosabban és egymás iránt felelősebben küzdöttük át magunkat idáig a járványon, mint jó néhány más, sokak által talán irigyelt ország. Ez is – mint az olimpiai érmek – az egész közösség sikere, ami persze azt is jelenti, hogy benne van azok „teljesítménye” is, akik visszafelé húzták a szekeret, vagy egyenesen az árok felé akarták azt taszigálni. De ez csak még értékesebbé teszi a többiek erőfeszítéseit.