Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Politikai vakságban szenved Orbán.
„A magyar kormányfő ma is hangsúlyozta Szerbia Európai Unióba való felvételének szükségességét, levonva azt a merész következtetést , hogy az Európai Unió széteshet enélkül.
Annyiban igaza van a magyar kormányfőnek, hogy a EU-hoz való csatlakozás lehetősége visszafogta az egymással szemben álló nyugat-balkáni országokat és vezetőket: az előcsatlakozási alapok, a gazdagabb nyugati közösséghez való csatlakozás perspektívája 2001 óta képes volt elejét venni további háborúknak a Nyugat-Balkánon. Szerbia felvétele mellett vannak komoly érvek: a Nyugat-Balkán legnagyobb országaként nem jelentéktelen piac, a nyugati integráció tovább terjeszkedhetne kelet felé. Személyes benyomásom is az, hogy Szerbia lényegesen jobb ország, mint a híre, Szerbiát én kedvelem, és én örülnék az ország EU-tagságának.
Csakhogy vannak kemény külpolitikai realitások.
Az EU-n »bővítési fáradtság« vett erőt: belső gondjai, a Brexit és amiatt is, hogy számolnia kell azzal, hogy ezen nyugat-balkáni államok felvétele számos nemzeti-nemzetiségi, államok közötti ellentét importálását is jelentené az EU-ba. A döntéshozatal fontos kérdésekben – lásd pl. tavalyról a hétéves költségvetést és a helyreállítási alapot – a nem EU-tag nyugat-balkáni országok nélkül is éppen eléggé nehézkes tud lenni, hát ha még ezen egymásra fenekedő államok is bent lennének... amelyek között még határvita is van(Koszóvó-Szerbia kapcsolat).
Politikai vakságban szenved Orbán, amikor is – legalábbis a nyilvános megszólalásaiban - úgy tesz, mintha nem tudná, milyen súlyos kockázatokkal járna az EU számára ezen országok – köztük Szerbia – felvétele.
Arról most sokat nem is szólva, hogy az EU központi intézményeit már évek óta zavarja a Vučić -rezsim demokráciához, jogállamisághoz, szabadságjogokhoz való viszonyulása.Nekik bőven elég Orbán Viktor, lengyel és szlovén szövetségese, nem hiányzik nekik még egy szerb kerékkötő is. Ahogy a szerb Danas napilap szerdai számában rámutatott: a jelenlegi Szerbia az Európai Parlament szélsőjobboldali erőit erősítené és ez nem hiányzik Brüsszelnek. Én ezt úgy fogalmazom meg: ha most Szerbia mégis EU-tag lenne, akkor Orbánt erősítené a szerb kormány a szavazatival. Épp ezért a magyar kormányfő erősködése Szerbia tagsága mellett nem jó ajánlólevél. Biztos vagyok, hogy a szerb vezetés már kapott olyan feddést nyugati tárgyalópartnereitől, hogy túl jóban van a magyar kormányfővel.
Az EU-nak azonban nem kell még egy másik Orbán Viktor. Neki egy is bőven elég.”